IMPRESIONISMUS

Publikoval Kateřina Círová
Datum 16.9.2020
IMPRESIONISMUS

Prohlédněte si barevné skvrny na obraze. 

Co vidíte?

 A co vidíte nyní?

         

Je to katedrála v Rouenu od malíře Clauda Moneta, zobrazená v letech 1892-4. Stále stejný obraz jen malován pokaždé v jiném denním světle.

 

Téma dnešního příspěvku je SVĚTLO.

 

Od prvních zobrazování v pravěku můžeme sledovat snahu umělců zaznamenat svět v kterém žili. Svět vnější i vnitřní. Co vnímáme a prožíváme. Od renesance umělci studovali perspektivu a anatomii. Každý zobrazený předmět měl jasně dané barvy a přesný tvar. Objevená pravidla a zákonitosti umělci striktně dodržovali až do 19. století. Vytvářeli přesvědčivé obrazy viditelného světa. Přesto jsou tyto obrazy jen iluzí.

              

 

Ve skutečnosti naše oko všechno nevidí. Světlo našemu oku mnoho zakrývá. Když jsme venku, každou minutu se mění sluneční svit. Nevidíme předměty tak, že by měl každý svojí barvu a tvar. Spíše vnímáme změť barev a tvarů, které se teprve v našem mozku (v naší mysli) smísí. Náš mozek má schopnost si neviditelné věci domyslet. Víme jak věci kolem nás vypadají. Dokážeme si je představit. 

                       

 

Na konci 19. století se svět začal měnit. Přišly revoluce. Revoluce průmyslové, vědecké i politické. Docházelo k důležitým objevům, k rozvoji psychologie. Objevy v lidském vnímání vnesly revoluci také do umění. Lidé si začali podmaňovat světlo. Vznikla fotografie. Se světlem začali pracovat i malíři. Snažili se zachytit jedinečnost okamžiku, který světelné paprsky vytváří. Zní to neskutečně? Jde to. Ale musíte vyrazit z neprodyšného ateliéru ven. Mezi stromy, domy a lidi. A světlo pozorovat, cítit.

 

IMPRESIONISMUS

Název dostal výtvarný směr podle obrazu jednoho z jeho nejvýznamnějších představitelů Clauda Moneta (autor cyklů obrazů katedrály v Rouenu). Obraz z roku 1872 se jmenuje Imprese (dojem).

                    

Umělci vyšli ven z ateliérů. Do plenéru. Snažili se zachytit svět kolem sebe. Okamžik, moment, atmosféru toho, co se kolem nich dělo. První umění, které se zaměřilo na zachycení pocitů. Vjemů, které nejen vidíme, ale přožíváme a cítíme.

 

                 Auguste Renoir, La Grenouillère (1869)

                     

Žádný tvar na obrazech nebyl konkrétní a přesto vypadají zobrazené scény velmi realisticky. Barevné skrvny se v našem mozku mísí v dokonalý obraz. Je to umění? Je to biologie? Je to fyzika? 

 

- Pokud chcete o impresionismu vědět více, můžete se podívat do přiložené prezentace.

 

Dobrovolný úkol: Pokuste se zachytit světlo. Malbou, kresbou, fotografií, ... Můžete fotografovat jednu věc v několika denních dobách a sledovat, jak ji světlo našemu zraku proměňuje.

Soubory ke stažení