Do školy pěšky, na kole nebo koloběžce, MHD ... případně autem

Publikoval Vít Beran
Datum 10.9.2023
Do školy pěšky, na kole nebo koloběžce, MHD ... případně autem

Tato stránka se věnuje tématu, jak se dostat bezpečně a spolehlivě do školy (a případně i do školky). Areál kunratické základní školy se nachází v ulici Předškolní, blízko rybníčku Ohrada.
Do areálu se dá ráno dostat dvěma možnými vchody – hlavním vstupem z ulice Předškolní a bránou přes vnitřní parkoviště z ulice Za Parkem. Následující kapitoly budou zaměřené na jednotlivé způsoby docházky/dojíždění. Přebíráme z webu MČ Praha Kunratice - ZDE

Pěšky

V okolí školy jsou všechny ulice vybaveny chodníky, na křižovatkách u hlavních silnic jsou přechody (zde má chodec přednost) nebo místa pro přecházení (zde nemá chodec přednost). Přechody na ulicích Vídeňská, K Libuši a K Šeberáku jsou přisvětlené.

Nejbližší přechod ke škole u rybníčku Ohrada, který je na vyvýšeném prahu pro jeho zdůraznění a snížení rychlosti aut, je navíc ráno řízen strážníkem městské policie či jiným pověřeným pracovníkem dohlížejícím na bezpečnost (nejen) dětí.

V Kunraticích jsou pravidelně díky dobrovolníkům z řad rodičů pořádány tzv. "pěškobusy" tj. organizovaný přesun dětí pod dohledem dospělé osoby ze Zeleného údolí a sídliště Flora. (ODKAZ - ZŠ KUNRATICE)

Je vhodné nosit oblečení a věci s reflexními prvky, které zásadně zvyšují viditelnost chodce pro ostatní účastníky provozu, zejména pro auta. Volte proto pro dítě vhodné oblečení nebo jim dejte nasazovací reflexní pásky apod. Není vhodné nosit jakákoli sluchátka.
Nejhorší kombinací z pohledu bezpečnosti je pak černá mikina/bunda s kapucí a sluchátka, takový chodec je pro řidiče už za pouhého šera prakticky neviditelný a blížící se auto často ani nezaznamená!

Doporučené trasy viz níže.

Zdroj: Městem na kole, autor: Martin Šnobr

Na kole či koloběžce

V Kunraticích nejsou z prostorových důvodů v ulicích oddělené cyklostezky od vozovky. Proto je nutné jet s opatrností, předvídavostí a předvídatelností ve vozovce. Cyklista musí dodržovat stejná základní pravidla, jako auta.
Pro pohyb po Kunraticích na kole či koloběžce je skoro vždy lepší využít boční ulice a nejezdit po hlavní, zejména ráno, kdy je provoz nejhustší a často není ani dostatečná viditelnost. Nejdůležitější je BÝT VIDĚN!
Návod, jak jezdit správně po silnici, naleznete v tomto odkaze: ČISTOU STOPOU PRAHOU

Děti mladší 10 let smí jet pouze v doprovodu jiné osoby starší 15 let!
(Neplatí tedy mýtus, že dítě do 10 let může jet obecně po chodníku – pouze může jet bez dozoru po těch chodnících, kde je provoz cyklistů výslovně povolen, dále po cyklostezkách, v obytné a pěší zóně).

Pokud po chodníku přesto pojedete, dbejte zvýšené opatrnosti a respektujte pohyb chodců. Chodci s vámi na chodníku nepočítají. V případě jakékoli nehody či zranění je vždy odpovědný cyklista.

Stejná pravidla platí pro koloběžky, neboť ze zákona je koloběžka jízdní kolo. Každé kolo (či koloběžka) musí být řádně vybaveno zejména odrazkami, osvětlením apod.

U hlavního vstupu do školy je umístěna uzamčená zastřešená parkovací kóje pro uložení kol a koloběžek s přístupem na čip. Zeptejte se na vrátnici školy.
Ze strany hlavního města Prahy byla přislíbena montáž druhé kóje pro zvýšení celkové kapacity parkování kol.

Doporučené trasy viz níže.

Autor: Petra Hilmarová (MČ Praha-Kunratice

MHD

Děti do 15 let cestují po Praze MHD zadarmo na základě jednoho z uznávaných dokladů – viz ODKAZ.

Pro pohyb po centrálních Kunraticích jsou zde linky 154, 193 a 203. Z Betáně, kde jezdí linky 332, 335, 337 a 339 na Budějovickou je lepší jít rovnou pěšky ulici Za Parkem.

Pro dopravu ze sídliště Flora je třeba použít autobusovou linku 203 ze zastávky U Kunratického lesa a vystoupit na zastávce Kunratická škola u přechodu hlídaného strážníkem. Optimální a ozkoušený model pro spoustu rodin je doprovodit dítě na zastávku, zkontrolovat, že autobusem odjelo, dále už je jeho cesta až do školy zabezpečená. Je pouze jeden spoj linky 203, který lze využít.
V případě, že ho nestihnete či se stane na trase linky nějaká mimořádná událost, lze jet linkou 177 na Opatov a následně 165 na zastávku Kunratická škola, nicméně je často rychlejší vyrazit radši pěšky. Škola případný pozdní příchod z důvodu problémů v dopravě samozřejmě omluví, problémy na lince 203 lze snadno zpětně dohledat a prokázat.

Ze Zeleného údolí jezdí páteřní linka 193 s krátkým intervalem (a doplňková linka 203) ze zastávky IKEM, vystoupit je možné již na zastávce U tří svatých a jít do školy ulicí Vavákova (pozor – úzký chodník!). O něco bezpečnější řešení je pak jet na zastávku Kunratická škola a jít ulicí Za Parkem.

Autem

Pokud vám z jakýchkoli důvodů nevyhovuje jedna z předchozích variant, lze ke škole dojet autem a dítě bezpečně vyložit.

Okolo školy jsou všechny ulice uzpůsobeny pro vystoupení dětí, a to pomocí stání K+R ("Kiss and Ride" - v překladu "polib a jeď!"). Na těchto stání je třeba pouze zastavit, dítě vystoupí, řidič s vozidlem opouští prostor a odjíždí od školy. Vozidlo nesmí být na místě opuštěno, doprovod dítěte do budovy je na těchto stáních nepřípustný, řidič může maximálně pomoci vystoupit dítěti z vozidla či mu podat věci z kufru apod. Neblokujte prostor pro ostatní rodiče!
Výjimkou jsou K+R u školky, které mají trochu delší časový limit, zde se s doprovodem dítěte do budovy naopak počítá.

Nezastavujte mimo vyznačená stání, nenechte děti vystupovat tak, že jenom zastavíte uprostřed jízdního pruhu/ulice.
Zdržujete tím všechny ostatní a tvoří se zcela zbytečné kolony a další nebezpečné situace, nebezpečné i pro vaše dítě!
Platí, že čím více rodičů vozí děti do školy autem, tím se celý proces zpomaluje a je méně bezpečný.

Pokud potřebujete zaparkovat u školy na delší chvíli, jeďte do jiné části ulice nebo do jiné ulice poblíž školy. Parkovacích stání je v okolí dostatek.

Je zakázáno vjíždět dovnitř do areálu školy. Vnitřní parkoviště je určeno pouze pro zaměstnance školy.
V případě nefunkčnosti mapy klikněte zde: https://mapy.cz/s/jesejuhehe

Doporučené trasy pěšky a na kole (orientační)

Následující trasy vychází hlavně z vlastních pěších a cyklistických zkušeností autorů stránek. Pokud máte tip na lepší nebo obecně alternativní funkční trasy, pošlete nám ho na doprava@praha-kunratice.cz. Po otestování je rádi uveřejníme.

Trasa vede od kotelny v Zeleném údolí, vystoupáte nahoru k Vídeňské, podél Vídeňské a pomníku obětem 2. světové války se dostanete do ulice K Zeleným domkům.
Ulicí K Zeleným domkům lze dojít (po jednom či druhém chodníku) až k ulici Předškolní, kde je nutné překonat ulici K Libuši po přechodu (ráno zabezpečeno strážníkem).
Chůze cca 20 minut, na kole cca 10 minut.
V případě nefunkčnosti mapy klikněte zde: mapy.cz/s/hocodokuhu

Největším problémem jakékoli pěší trasy mezi Florou a Dolními Kunraticemi je překonání údolí Kunratického potoka a s tím spojené oboustranné převýšení. Možných tras je více.
Za dobrého počasí a viditelnosti doporučujeme trasu kolem pyramidového hřiště do lesa, podél zástavby k ulici Na Lhotech a následně prudkým sestupem po kamenité cestě k Dolnomlýnskému rybníku.
Od rybníka opět nahoru ulicí Krále Václava IV. (vyloučen téměř veškerý motorový provoz) a parkem či po chodníku dojít k rybníčku Ohrada, kde následně je nutné překonat ulici K Libuši po přechodu (ráno zabezpečeno strážníkem).
Chůze cca 20 minut, v případě cesty na kole doporučujeme kolo na prudkém kamenitém klesání vést.
V případě nepřízně počasí (zejm. podmáčení cest) doporučujeme (krom cesty autobusem) sejít kolem ZUŠ Jižní město přes ulici Na Lhotech do ul. K Verneráku a dále po chodnících přes náměstí a kolem radnice až k Předškolní. Odkaz na trasu zde: MAPY.CZ
Na kole je možné pro cestu zpět využít také delší trasu s méně prudkým stoupáním, například Kunratickým lesem (ODKAZ) nebo Bažantnicí a ulicí Na Knížce (ODKAZ).
V případě nefunkčnosti mapy klikněte zde: mapy.cz/s/kutofetapu

Související s tématem

Článek vyhodnocení projektu Bezpečná cesta do školy  

Autoři použitých fotografií: Petra Hilmarová (MČ Praha-Kunratice), Martin Šnobr (web Městem na kole) a archiv školy
Mapové podklady: mapy.cz