LINORYT
Tisk z výšky
Milí žáci,
dneska se seznámíme s linorytem.
Grafická technika linorytu je technikou tisku z výšky. Tiskovou desku (tzv "matrici") tvoří reliéf (povrh, které vystupuje z plochy pozadí).
Principem je vyhloubení linií - mechanické odstranění těch míst z tiskové desky (matrice), které se nemají tisknout. Na zbylý nevyhloubený povrch se nanese tisková barva. Pak se už za přiměřeného tlaku otiskne matrice na papír.
V případě linorytu tvoří tiskovou desku linoleum, které dobře známe ze školních podlah. Do lina se docela snadno ryje, a také se velmi dobře jeho povrh otiskává. Pro rytí se používají žlábková rydla různých profilů (nejčastěji V nebo U), nožíky a řezáky.
Co se vlastně odrývá? Odrývá se vždy to, co nebudeme tisknout, tedy to co na obrázku má být čisté (bílé). Na matrici nakonec zůstane pouze to, co se natiskne.
Po vyrytí obrázku se můžete vrhnout na samotný tisk.
Pomocí válečku se rozválí na skle malé množství tiskařské barvy. Barva se válí válečkem do kříže, aby vznikla celistvá, rovnoměrná vrstva. Válečkem s barvou pak pokryjeme povrh tiskové desky (matrice).
Samotný otisk nabarvené matrice na papír se provádí tlakem. Natřená deska se přenese na tiskařský lis a na barvenou plochu se položí papír. Potom se deska i s papírem projedou lisem. Opatrně tak, aby se papír na matrici nepohnul. Popřípadě se může tisknout ručně za pomocí plochy vařečky, lžíce nebo malého ručního lisu.
LINORYT V PRAXI
Podívejte se na videa, jak na to:
https://www.youtube.com/watch?v=HwOZ0zmFXPs&ab_channel=Mark%C3%A9taPodiv%C3%ADnsk%C3%A1
https://www.youtube.com/watch?v=qVCQ2HVx0JE&ab_channel=GrafikaRomanaKube%C5%A1ov%C3%A1