PRIMÁTI – exkurze do ZOO

Publikoval Vít Beran
Datum 4.12.2022
PRIMÁTI – exkurze do ZOO

Uzavřeme si BIOMY a naše prezentace pozorováním v ZOO. Objevíme nám lidem nejbližší skupinu savců a tím se pomalu dostáváme k nám lidem.

8. prosince 2022 jdeme do ZOO. 
SRAZ 7:20 PŘED VSTUPEM DO ŠKOLY

S sebou:

  1. peníze na vstupné - 200,- Kč
  2. psací a kreslící potřeby (penál, podložka)
  3. teplé oblečení (budeme celou dobu venku)
  4. svačina (budeme pryč od rána až do oběda)
  5. průkaz do MHD

Návrat do školy podle dopravy mezi 13:30 a 14:00 hodinou.

  • Vracíme se na oběd.

Opora v učebnici: strana 43 až 47 i v pracovním sešitu na stranách 29 až 30. Ve Škole s nadhledem se podívejte na cvičení: 482 029, 482 030, 482 031 a 482 032. ZADÁNÍ v Microsoft Teams. 
Primáti, naši příbuzní
Procházka za primáty vás seznámí s tím, co všechno máme s našimi nejbližšími živočišnými příbuznými společného, a co nás od nich naopak odlišuje. Nakouknete do rodinného života našich goril, zjistíte, co ohrožuje outloně či orangutany a také co může každý z nás udělat, aby je pomohl chránit.
Primáti nebo také nehetnatci představují řád placentálních savců, jenž tvoří více než 500 žijících druhů. Zahrnuje infrařády lemurů, outloňů a komb, nártounů a opic včetně člověka. Ksukol ocasatý je někdy považován za zástupce lemurů, jindy je pro něj vytvořen vlastní infrařád. Na základě toho, jestli jsou nártouni řazeni spíše k lemurům, outloňům a ksukolům, anebo k opicím, jsou uznávány dvě nejčastější systematiky dělení primátů. Při prvém případě se primáti dělí na podřády poloopice /vyšší primáti, ve druhém na podřády Strepsirhini/Haplorhini. Nejstarší vědecké texty k primátům pocházejí již z období starověku, nicméně teprve švédský vědec Carl Linné ve svém díle Systema naturae primáty popsal jako samostatný řád. Studiem primátů se zabývá primatology.
ZOO Praha - Primáti (zoopraha.cz)

Organizace návštěvy ZOO.