OTISK

OTISK

Tvorba tisknutého vzoru

Milí žáci,

v minulých hodinách výtvarné výchovy jsme se věnovali strukturám a ornamentům. Zkoumali jsme povrchy a tvary věcí v našem okolí. Zjistili jsme, že struktury se skládají z různých tvarů, které se rytmicky opakují.

V tomto týdnu si vyzkoušíme tvorbu vlastního vzoru výtvarnou technikou tisku z výšky.

Co je tisk z výšky? Tisk z výšky je grafická technika, kdy tisknoucí reliéf matrice (razítka) musí být vyvýšen nad netisknoucí plochy. Nanášená barva ulpívá pouze na vyvýšenině a následně se otiskuje na papír.

       

 

Tento týden si tisk z výšky vyzkoušíme i my. Na tisk potřebujeme jenom papíry, temperové barvy a matrici (razítko). Jako razítko můžeme použít prakticky cokoliv, co doma najdeme. Vydejte se tedy opět na průzkum podobně jako u frotáží. Při svém zkoumání se zaměřte na plochy, struktury, reliéfy a tvary.

 

Co dělat, když nemáš temperové barvy?

Barvy ti můžeme vydat ve škole, stačí napsat paní učitelce, nebo můžeš zkusit použít různé barevné nápoje (káva, ovocný sirup), či rozmíchat koření ve vodě (kari, kurkuma, červená paprika), můžeš také vyzkoušet třeba červenou řepu, kečup nebo krém na boty.

 Nalezená razítka namočte do barvy a přitlačte na papír. Otisky předmětů můžete kombinovat, překrývat, měnit směry, rytmicky opakovat aby vznikl vzor. Jednotlivé tvary vzoru lépe vyniknou jsou-li otisky různě barevné! 

Úkoly odevzdávej do MS Teams do zadání "Otisk".

Otiskávání zdar!