Seminář z Čj a a Seminář z Ma

Datum 4.9.2023
Seminář z Čj a a Seminář z Ma

POMÁHÁME DEVÁŤÁKŮM ZVLÁDNOUT PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY. Zájemci vyplněnou přihlášku, prosím, odevzdají obratem třídním učitelům. Na rozdíl od komerčních kurzů nabízejících přípravu na přijímací zkoušky jsou semináře bezplatné, protože přihlášení žáci je mají jako součást rozšířeného základního vzdělávání.

Milí deváťáci,
Vážení rodiče,
v minulém školním roce nás průběh přijímacích řízení na střední školy přesvědčil o tom, že příprava na důležitou životní zkoušku netrvá ani školní rok, ale dokonce ani celou školní docházku. V přípravě dětí je významné nejen to, co se učí ve škole, ale co od svého narození získávají od svých rodičů, prarodičů i kamarádů. Součástí učení pro život je i to, co se naučí v kroužcích, sportovních a turistických oddílech, při výuce v základních uměleckých školách… Důležitá je motivace k učení a k překonávání překážek, důležitá je cílevědomost.

V naší kunratické škole se od první třídy soustředíme na rozvoj základních gramotností (čtenářská a pisatelská gramotnost, matematická gramotnost, kritické myšlení…) a také na kompetence vedoucí k učení, zejména sebeřízení učení. Věříme, že gramotný žák lépe porozumí i složitému zadání. Je schopen získané, naučené předávat svým spolužákům jak verbálně, tak prostřednictvím prezentací a textů. V posledních deseti letech více vedeme výuku tak, aby se děti porozuměly souvislostem. Porozumět souvislostem ale znamená mít velmi dobře zvládnuté například oborové/předmětové znalosti, bez nich to nejde.

Všichni žáci v průběhu devátého ročníku absolvují v našem Školním poradenském pracovišti TESTY PROFESNÍ ORIENTACE. S jejich výsledky jsou seznamováni se žáky i jejich rodiče. Výsledky šetření mohou významně pomoci při výběru střední školy.

Žáci devátého ročníku mají v učebním plánu 5 vyučovacích hodin Českého jazyka a stejný počet hodin Matematiky. Je to více než měli sedmém a osmém ročníku. Tradičně pro deváťáky připravujeme takzvaný „ŠROŤÁK“, intenzivní přípravu na zkoušky a je upravena i výuka tak, aby měla větší vliv na přípravu žáků na přijímací zkoušky na střední školy. Všichni žáci mají možnost se přihlásit na konzultace ke svým učitelům nebo je požádat o rady a například rozšiřující domácí přípravu.

V tomto roce rozšiřujeme přípravu o zavedení nepovinného předmětu Seminář z Čj a a Seminář z Ma.

Oba semináře tak přidají k pěti hodinám šestou hodinu Českého jazyka a Matematiky, díky kterým je možné vést výuku více do hloubky, mít čas na větší individualizaci učení dětí. I když se jedná o nepovinný předmět, na který je potřeba vyplnit přihlášku, věříme, že děti o tuto formu rozšířené přípravy budou mít zájem.

Semináře jsme připojili k výuce a organizujeme je jako dvouhodinové 2 x 45 minut. V liché týdny bude například dvouhodina Semináře z Matematika a v sudý týden bude dvouhodina Semináře z Českého jazyka. Výuku povedou učitelé, kteří je mají na ČESKÝ JAZYK a MATEMATIKU.

• A má semináře zařazené na 7. a 8. vyučovací hodinu v pondělí (13:40 až 15:20 hodin).
  • B a IX.C bude mít semináře 7. a 8. vyučovací hodinu v úterý (13:40 až 15:20 hodin).

Věříme, že tato forma přípravy našim deváťákům pomůže.
Mgr. Ing. Vít Beran, ředitel školy