Virtuální realita

Publikoval Kateřina Círová
Datum 28.4.2024
Virtuální realita

REALITA VS FIKCE - zmatení smyslů

Přátelé,

každý z nás se občas snaží uniknout z každodenní náročné reality.

Odpoutat se od starostí. Uniknout do jiných světů. Možná i mimo naši planetu, třeba na Mars. V tomto týdnu se o to pokusíme i my učitelé v našich úkolech. Tématem toho týdne je sci-fi film od slavného režiséra Ridleyho Scotta Marťan.


Film je jedním z prostředků umění. Využívá k tomu naše smyslové vnímání. Od počátku kinematografie nám film skrz náš zrak a sluch zhmotňuje naše fantazie. Vidět a slyšet nám ale nestačí. Chceme víc! Opravdu prožívat. Film se přizpůsobil. Přinesl 3D a pak i 4D projekci. Vidíme, slyšíme, cítíme vůni, teplotu i pohyb. A to nejen jednosměrně z plátna či obrazovky, ale i kolem sebe. Mateme naše smysly fiktivní realitou. Díky tomu se nám daří více a více dávat naší fantazii reálnou podobu.


Pro moji generaci je to film, kdo tohle všechno umí. Ale vy jste dál!

Skrz virtuální realitu počítačových her a mobilních aplikací dokážete rozpohybovat obrazovku podle vaší vůle. Děj filmu se přizpůsobuje vašemu rozhodování. Ne na obrazovce, ale u vás doma. Nikoho z vás nepřekvapí, že na vašem gauči v pokoji sedí vzácný pokémon. Můžete se stát jeho majiteli. Vyroste vám. Můžete ho prodat. Dokonce až v Japonsku!

      

 

S TÍM VŠÍM PŘICHÁZÍ OTÁZKA: CO JE V DNEŠNÍ DOBĚ SKUTEČNÉ? TO, CO VNÍMÁME SMYSLY? MŮŽEME SE NA NĚ SPOLEHNOUT?

 
Umění dokáže zmást naše smysly dokonale. Ráda bych vám představila umělce, kteří s virtuální realitou pracují. Využívají k tomu nejen náš zrak a sluch. Ale také hmat, chuť a především pohyb. Co vidíte, na to také šaháte a v tom se i reálně pohybujete. Dochází k naprostému zmatení těla a mysli.

Americká umělkyně Rachel Rossin své obrazy rozkládá do 3D prostoru. Můžete se mezi nimi pohybovat a dotýkat se jich. Zároveň máte na očích brýle VR (pro virtuální realitu). V tom, v čem se procházíte, vidíte v brýlích jako skutečné pohyblivé obrazy. Dokonce můžete někoho potkat.

https://www.youtube.com/watch?v=T9chHEEp-0M

          

Kanadský umělec Jon Rafman dokáže vytvořit naprosto přesvědčivou simulaci (napodobení) fyzicky reálného prostředí. Sedíte na skutečném hadovi. Slyšíte reálné zvuky, cítíte reálnou vůni, pomocí brýlí na VR vidíte fikci, které se přímo fyzicky účastníte. Stále jste v kontaktu s hadem, ale po nasazení brýlí v úplně jiné realitě.

http://semionovdenis.com/en/2016/10/22/sketch-and-visualization-of-jon-rafmans-trans-dimensional-serpent-vr-installation/

 

ÚKOL: 

Zkuste se někdy zastavit a zamyslet se nad tím, jak vaše tělo a mysl vnímá skutečnost a jak fikci. Porovnejte svoji chvíli strávenou doma, třeba ve svém pokoji, s vaší chvilkou ve virtuální realitě na počítači nebo mobilu. Cítíte rozdíl? Popište ho do svého deníku.