Absolventská práce

Datum 24.4.2023

Vážení rodiče,
milí žáci devátých tříd,

Věřím, že jste byli všichni úspěšní při přijímacích zkouškách a teď už se můžete plně soustředit na zpracování vaší absolventské práce. Každý rok žáci pátých tříd píší bakalářské práce a obhajují jimi svůj titul bakaláře školy (BrK.). Na druhém stupni školy žáci 9. tříd na tento projekt navazují absolventskou prací a její obhajobou.

Sepsání absolventské práce, její prezentace a obhajoba žáky devátých ročníků považujeme za velmi důležitou součást našeho školního vzdělávacího plánu. Žáci si prohlubují dovednosti a znalosti ve zvoleném oboru, učí se sbírat, třídit a pracovat s informacemi, zpracovávat je a zjištěné informace prezentovat. Máme mnoho zpětných vazeb od bývalých žáků naší školy, že jim tyto teoretické i praktické zkušenosti mnohokrát napomohly při dalším vzdělávání. I v tomto školním roce naši žáci zpracují absolventskou práci a prožijí si její obhajobu a prohloubí si svoje prezentační dovednosti.

Žáky téma absolventských prací provází celým rokem, tímto způsobem:

• září: lekce na tvorbu výzkumných otázek
  • říjen: prohloubení lekce na tvorbu výzkumných otázek, založení digitálního portfolia na OneDrivu, třídnická hodina na sdílení tématu ABP se zpětnou vazbou spolužáků, práce s matriálem k ověření kvality výzkumných otázek
  • listopad: zapsání tématu do digitálního portfolia, formulace výzkumných otázek, možnost vybrání konzultanta z řad učitelů
  • prosinec: zpětná vazba třídních učitelů k formulovaným výzkumným otázkám
  • leden – březen: využívání kritérií ABP pro psaní a prezentování v rámci českého jazyka, zeměpisu a dějepisu
  • duben: třídnická hodina ohledně organizace a kritérií psaní, prezentování ABP

Co tedy žáky čeká…

Žáci nyní již mohou dle zadaných kritérií na práci pracovat, zároveň si připraví elektronickou prezentaci a svoji práci obhájí před komisí. Mohou získat titul MrK – Magistr z Kunratic. V případě excelentní práce a obhajoby se mohou ucházet o titul „DrK.“ (Doktor z Kunratic). Výsledné hodnocení absolventské prezentace je zahrnuto v předmětu Svět práce – volba povolání.

Ve dnech 2. – 5.5. žáci absolvují „Dny absolventských prací“, kde budou mít prostor na psaní absolventské práce, přípravu elektronické prezentace a zároveň i možnost průběžně konzultovat se svými konzultanty. Svázanou práci musí odevzdat do 16:00 hodin 15.5. na recepci školy.
6.6. budou žáci svou práci prezentovat a obhajovat před komisí. Obhajoba je veřejná a vy, rodiče, jste na ni srdečně zváni.

Povinná část:

• písemné zpracování tématu v absolventské práci podle stávajících kritérií
  • písemná práce bude předložena u obhajob při prezentaci
  • elektronická prezentace je nahrána do OneDrivu dle zadaných kritérií
  • veřejná obhajoba práce před stanovenou komisí – 6. 6. 2023
  • úspěšným obhájením svého oborového tématu žák obdrží titul "MrK." (Magistr z Kunratic)
  • při excelentním písemném zpracování tématu dle stávajících kritérií a úspěšné ústní obhajobě může žák získat titul „DrK.“ (Doktor z Kunratic)
  • Titul Doktor z Kunratic symbolizuje nejvyšší možné dosažené hodnocení absolventa ZŠ Kunratice

Principy psaní ABP

Dovednosti k psaní jsou rozděleny do odborných předmětů:

• odborné naučné psaní od 8.ročníku v Čj
  • informatika: práce wordem, powerpointem, tvorba digitálního portfolia, tvorba citací, práce se zdroji, využití umělé inteligence