Noc s Andersenem

Ve čtvrtek 4. dubna 2013 se od 17:00 uskutečnila v knihovně první kunratická Noc s Andersenem.

Zájem byl veliký, ale kapacita knihovny omezená. Ve středu 27. března se tedy uzavřely přihlášky. Akce se nakonec zúčastnilo 31 dětí. S organizací nám pomáhali 2 žáci ze 6. A Filip Hrášek a Lukáš Dvořák. Zastupovali roli hasičů, zdravotníků, pomocníků, organizátorů a jiných aktivit.

Nejprve jsme se hravou formou dozvěděli něco o životě slavného pohádkáře H. Ch. Andersena a zjistili jsme, které pohádky napsal. Mohli jsme sdílet, kterou pohádku kdo četl a která se nám líbila nejvíce.

Podle tří nápověd jsme nakonec odvodili, která pohádka nás bude provázet celým večerem. Byla to Malá mořská víla. Přečetli jsme si ji a dozvěděli jsme se, že to s tou Malou mořskou vílou nedopadne moc dobře. Promění se v mořskou pěnu.

Po večeři, kterou si každý přinesl, jsme se rozdělili do skupinek podle toho, na jakou činnost jsme měli chuť. Jedna sklupinka chystala s paní učitelkou Olgou Královou divadelní představení Malá mořská víla. S paní učitelkou Janou Andělovou si mohly děti malovat a vytvořit tak podmořský svět jako kulisy pro divadlo. Ve třetí skupině se sešly děti, které rády píšou a přetvářejí příběhy. Pod vedením paní učitelky Lucky Samlerové někteří Malou mořskou vílu zveršovali, jiní do příběhu zakomponovali jiné postavy a nebo vytvořili naučnou stranu o životu v moři. Dohromady vznikla kniha o Malé mořské víle.

Po intenzivní práci v dílnách jsme si předvedli vzájemně naše výtvory. Představení i s úžasnými výtvarnými doplňky sklidilo velký potlesk. Nemalý úspěch mělo samozřejmě také dílo našich spisovatelů, které pak zdarma věnovali autoři knihovně.

Po krátké pauze jsme se rozhodli, že se pokusíme pro Malou mořskou vílu získat dobrý konec. Ale jak? Samozřejmě by nám mohla pomoci jedině zlá čarodějnice. Nechtěla to ale zadarmo, museli jsme překonat nástrahy stezky ve tmě a to bez mluvení! Všichni jsme to zvládli, podepsali se na listinu v jeskyni čarodějnice a získali jsme truhlu, ve které byla pohádka na DVD s dobrým koncem. Tedy pohádka Malá mořská víla v podání Walta Disneyho.

Na film už bylo ale pozdě a oči se nám klížily. Rozhodli jsme se tedy uspořádat promítání pohádky jindy (úterý 9. 4. ve 14:00) a zalehli jsme do spacáků. Usnuli jsme takřka hned.

A druhý den ráno balení a uklízení, snídaně v jídelně (Děkujeme maminkám za upečené moučníky, velmi jsme si pochutnali!) a hurá do školy.

A kdo se akce zúčastnil?

Z prvních tříd: Jiří Dubský, Patrik Fíla, Míša Piškanin, Pavel Šimon Polanský, Patrik Plechatý, Eric Dusart, Tonda Prucek, Andulka Bandrowská, Natálka Kmochová, Alexandra Marková, Klárka Rozložníková

Z druhých tříd: Kitty Nedvědová, Alenka Vokurková, Eliška Dvořáková, Adélka Nekvasilová, Bára Nekvasilová, Agátka Bauerová, Zuzanka Ronová, Natálka Fleissigová, Verča Janečková

Ze třetích tříd: Kristina Fílová, Jirka Ječný, Marek Ječný

Ze čtvrtých tříd: Tim Nedvěd, Jirka Zelenka, Míša Kratochvílová, Hanka Stehlíková, Majda Jandová, Terezka Pokrajacová, Klárka Dupáková, Tony Nguyen, Denisa Rozložníková

KOUKNĚTE SE NA FOTKY!

Příští rok se budeme opět těšit na společnou Noc s Andersenem!

Za knihovnu L. Samlerová

Noc s Andersenem

Co to je? To je mezinárodní akce k podpoře čtení dětí, která probíhá současně na mnoha místech Čech, Moravy, Slovenska, Polska, Slovinska, Ruska a Českých škol bez hranic. Letos se pořádá 13. ročník. Oficiální datum Noci s Andersenem je 5. 4., ale naše škola ji pořádá o den dříve. Klidně si můžete tedy užít ještě jednu Noc v jiné knihovně :-)

Pro koho je akce určena? Naše škola pořádá akci pro žáky prvního stupně, tedy děti od 1. do 5. třídy.

Co je k tomu potřeba? Nejprve je nutné se na akci přihlásit, nejpozději do 27. března. Přihlášku si můžete stáhnout na webu školy v sekci školní knihovna a studovna – akce knihovny nebo se pro ni stavit přímo v knihovně.

Jaký program nás čeká? Čtení, hraní, večerní procházka, večeře, filmeček, debatování, povídání, malování, atd., atd. Však si taky něco nechte jako překvapení! :-)

Co potřebujeme s sebou? spací pytel nebo deku na zakrytí, karimatku či nafukovací lehátko, polštářek, ručník, pyžamo, kartáček a pasta na zuby, přezůvky, něco k večeři (obložený chleba apod.), nějakou dobrůtku k nabídnutí ostatním (brambůrky, popcorn, budeme rádi i za nějaký koláč nebo bábovku k snídani),  pokud máte, tak nějakou knihu od H. CH. Andersena, baterku, penál a kartu zdravotní pojišťovny

Na co se hlavně těšit? Na dobrodružství spaní ve školní knihovně, kamarády a pohodu s četbou.

Tak se přihlašte!

Přihlášku si můžete stáhnout na těchto stránkách nebo si o ni říct v knihovně či u paní učitelky Samlerové v kabinetu čtrťáků. Přihláška se odevzdává nejpozději do 27. března v knihovně nebo v kabinetu čtvrťáků.

Další informace na emailu: lucie.samlerová@zskunratice.cz