Umění 19. století

Publikoval Kateřina Círová
Datum 6.2.2022
Umění 19. století

FIGURÁLNÍ UMĚNÍ

Milí žáci,

v minulých hodinách jsme se inspirovali výtvarnými směry v 19. století - empírem, novorenesancí, naturalismem a realismem. Zaměřili jsme se na realistické zobrazení skutečnosti s odkazem na klasické umění antiky. 

V našem případě jsme studovali portrét. Naučili jste se zachytit lidskou tvář se svými proporcemi. A šlo vám to skvěle!

 

Nyní se zaměříme na figuru. Na realistické zobrazení lidské postavy

 

Jako příklad nám poslouží klasicistní obraz dvorního malíře samotného Napoleona Jacquese-Louise Davida "Přísaha Horatiů", namalovaný roku 1784, který zachycuje starověkou legendární událost z dob války (kolem pol. 7. století př. n. l.) mezi městskými státy Římem a Albou Longou.

Obrazu předcházelo mnoho kresebných studií jednotlivých postav. Kdo z vás se chce dozvědět o obrazu více, může se podívat na video.

     

 

Naším cílem není dosáhnout figurálního mistrovství. Naším úkolem je seznámit se s proprcemi lidského těla, které nám pomohou nakreslit či namalovat postavu člověka tak, aby vypadal jako člověk. Pamatujete si na náš úkol v portrétu! :-) 

I lidská postava má své proporce:

     

         

Více o kresbě lidské postavy se dozvíte v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=xr1IanWZ6vU

První část videa se věnuje vzájemným poměrům jednotlivých částí těla, a jak se poměry těla mění v pohybu.
V druhé části videa jsou kresebná cvičení na konkrétních fotografiích lidských postav v pohybu. Pro odvážlivce doporučuji připravit si k videu rovnou tužku a papír! 

Méně odvážní si mohou vyzkoušet nově nabyté znalosti v malém domácím cvičení - v kresbě členů domáctnosti. Třeba kresba sourozence ponořeného do sociálních sítí nebo kresba rodiče vařícího večeři.

                                   

  

Shlédnutí videa je pro všechny povinné! Kresbu postavy budeme ještě trénovat ve škole.

Ať se daří!