Výsledky ročníkového projektu Zdravý životní styl

Publikoval Helena Vaňková
Datum 21.5.2020
Výsledky ročníkového projektu Zdravý životní styl

Zde si můžete podrobně přečíst výsledky projektu. Dle našeho soudu jsou velmi zajímavé. Oceňujeme, že přemýšlíte, co jíte a pijete...

Tento výzkum jsme provedli v rámci učiva Trávicí a Vylučovací soustava a zabývali jsme se životosprávou našich osmáků. Dotazníkové šetření se zúčastnilo celkem 65 respondentů ze všech třech tříd. Sledovali jsme nejen složení jejich stravy, ale také přibližný charakter režimu dne i jejich vlastní pocity ve vztahu ke stravování.

Cílem průzkumu bylo ověřit časté tvrzení o nezdravém životním stylu našich teenagerů, o časté konzumaci jídel z fastfoodů a pití přeslazených limonád.

Výsledky nebyly vůbec tak špatné. Posuďte sami

V této otázce jsme sledovali pravidelnost přísunu jídla. 1/5 dotázaných se stravuje pravidelně klasicky (snídaně – oběd – večeře), téměř polovina si dopřává v mezičasech i pravidelnou svačinu. ¼ dotázaných uvedla, že jí nepravidelně, což není moc dobré a 8 respondentů přiznalo, že jí v podstatě pořád, což je vzhledem k věku přirozené.

V této otázce si měli žáci sestavit z nabídky své nejčastější snídaňové menu. Klasicky vede bílé pečivo nebo cereálie, dále pak různé lupínky a ani celozrnné pečivo není nijak moc pozadu. Jako pozitivní lze dále hodnotit přednost bílého jogurtu před ochuceným. A poměrně velká obliba čerstvého ovoce. Za zmínku stojí také vajíčka a čerstvá zelenina.

Zajímaly nás také nápoje. Ke snídani jednoznačně vede čaj. Příjemným překvapením je také obliba vody. Voda také jednoznačně vede v celkovém pití v průběhu dne.

 

Hlavní jídlo ovládá drůbeží maso a mezi přílohami jsou vyrovnané vařené brambory, rýže nebo těstoviny. Luštěnin je však v jídelníčku velmi málo. Jídlo z fastfoodu nebo pizza jsou minimálně.

 

K večeři většina žáků má teplé jídlo ovšem jiné než od oběda. Fastfood opět jen 1 případ z 65.

Ke svačině vládne čerstvé ovoce a zelenina.

 

Následující otázka měla zjistit jakousi sebereflexi založenou na povědomí o zdravé stravě a také vlastní pocity ze svého stravování. Z výsledku je patrné že žáci o svém jídle přemýšlí a není jim úplně lhostejný dopad na jejich zdraví. Můžou se zde ale také projevit sebekontrola a následné možné problémy s přijímáním potravy, zejména u dívek.

Předposlední otázka se týkala fyzických aktivit. Je potěšující, že cca 4/5 dotázaných má buď každodenní nebo časté (3x týdně a více) pohybové aktivity.

 

U žáků 8.B jsme rovněž zjišťovali, kolik přijmou tekutin za den. Průměrně vypijí 2,2 litru. Což je skvělý výsledek a ocení ho především buňky v jejich tělech=o)

 

Závěr:

Z výsledku výzkumu vyplývá, že naši osmáci se stravují poměrně dobře a vcelku zdravě. Mají rádi čerstvé ovoce a zeleninu, neholdují nezdravým jídlům z fastfoodů a během dne pijí nejraději čistou vodu a celkově vypijí přes 2 litry tekutin. Také netráví veškerý svůj času zavření doma u počítače.