Prvky, chemické sloučeniny a chemické reakce

Publikoval Jakub Holec
Datum 16.11.2020
Prvky, chemické sloučeniny a chemické reakce

Atom je základní stavební jednotka hmoty. Vetšina vecí kolem nás není tvořena pouze z atomů stejného protonového čísla, ale nachází se ve sloučeninách, tedy chemických látkách složených z atomů dvou nebo více různých prvků. Takových sloučenin je na světě obrovské množství. My si však na základní škole omezíme jen na ty pro nás nejzásadnější, jako je třeba voda.

Základní stavební jednotkou hmoty je atom. V atomovém jádře se nachází protony a neutrony. V atomovém obalu jsou elektrony, které jsou uspořádány ve vrstvách (slupkách). Chemická látka složená z atomů stejného protonového čísla se nazývá prvek. Tím je například zlato, stříbro, měď.

Díky přítomnosti elektronů vnější vrstvy elektronového obalu (valenční vrstvy) vzniká chemická vazba mezi dvěma atomy. Může přitom jít o atomy stejného, ale také jiného prvku. Atomy spojené chemickou vazbou vytvářejí molekuly. Pokud jde o atomy dvou a více různých prvků, hovoříme o sloučeninách. Ty se zapisují pomocí chemických vzorců. Příkaldem je třeba voda H2O nebo sůl v podobě NaCl. Molekuly je možné názorně modelovat pomocí kostek LEGA.

Chemické sloučeniny vznikají díky chemickým reakcím. Při nich zanikají původní chemické vazby mezi prvky a vznikají nové chemické vazby. Chemické látky vstupující do reakce se nazývají reaktanty, chemické látky vznikající v reakci se nazývají produkty. Chemickou reakcí není, když dochází pouze ke změně skupenství látky (např. při vaření vody vzniká pára, což je stále voda). Chemickou reakcí je, když z reaktantů vzniká jiná chemická látka (např. reakcí kyslíku se sírou vzniká oxid siřičitý).

Učebnice 18-19, 22-24, 27-29.

 

Procvičujeme 20 prvků z periodické soustavy prvků (vodík až vápník), název prvku a značka prvku včetně základního využití prvku. Pro dobrovolníky se nabízí možnost zpracovat vybrané prvky jako superhrdiny periodické tabulky prvků.