ZMĚNY v párové výuce od školního roku 2020/2021

Datum 12.10.2022
ZMĚNY v párové výuce od školního roku 2020/2021

Co se mění v párovce od školního roku 2020/2021? Zvyšuje se počet hodin párového vyučování ze 7 na polovinu, to je na 10 až 13 hodin týdně.

Vážení rodiče,

před zahájením dotazníkové ankety k párové výuce pro příští školní rok 2020/2021 si vás dovolujeme seznámit se základními změnami, které nás čekají.

Při jejich přípravě jsme vycházeli, spolek a škola, z vašich podnětů ohledně počtu hodin párového vyučování, dále ze zkušeností od roku 2010, resp. 2012 a z jednoletého projektu, který ve školním roce 2015/2016 realizovala škola společně s dalšími 8 školami. Ten ukázal, že párovka není jen pomocí dětem při adaptaci na školní prostředí, ale že jde hlavně o kvalitativně odlišný způsob vzdělávání, který zvyšuje efektivitu vyučování i kvalitu práce samotných učitelů.

Výhody párového vyučování pro děti se v průběhu jednotlivých ročníků mění, ať už jde o počáteční adaptaci na školní prostředí, přes postupný nástup učiva hlavně mezi 2. a 5. ročníkem, až po nejrozličnější potřeby dětí v jednotlivých předmětech.

Od příštího školního roku 2020/2021 jsme proto připravili změnu v počtu hodin párového vyučování. Podstatné jsou následující informace:

1. Opouštíme model “7 hodin týdně v každé třídě ročníku” a začínáme pracovat s modelem “polovina vyučování v každé třídě ročníku". To znamená zvýšení počtu hodin párovky v každé třídě v jednotlivých ročnících takto:
budoucí 1. ročník - 10 hodin
budoucí 2. ročník - 11 hodin
budoucí 3. ročník - 12 hodin
budoucí 4. ročník - 13 hodin
(budoucí 5. ročník - 13 hodin)

2. S vyšším počtem hodin párovky a s růstem platů učitelů dochází i ke zvýšení finančních nákladů na párovku, které je potřebné obstarat. Proto je vyšší i ona teoretická průměrná výše daru, pokud byste se do financování párovky zapojili jako dárci ke všem dětem v ročníku:
budoucí 1. ročník asi 8 800 Kč
budoucí 2. ročník asi 9 700 Kč
budoucí 3. ročník asi 10 600 Kč
budoucí 4. ročník asi 12 700 Kč

3. I nadále platí dosavadní pravidla, především pak:
- vaše zapojení do financování párovky je dobrovolné
- jako dárci si výši finančního daru volíte sami
- sami si volíte, na kolik částí si platbu finančního daru rozdělíte (1, 2, 4 a 10)
- rozhodující je váš celkový počet jako dárců a celková výše vašich darů v jednotlivých ročnících
- čím je celková suma vyšší, tím více hodin párovky děti ve třídách jednotlivých ročníků mají.

Spoučasně dochází ke změně ve financování zajištění párovky spolkem. Nově bude práce spolku na projektu financována z částky nepřesahující 10 % z vybrané částky v celém ročníku. Tuto částku už obsahuje výše teoretického průměrného daru na dítě v jednom školním roce.

Spolek a hlavně škola jsou si vědomi toho, že bez vaší finanční podpory by nebylo možné párovou výuku vůbec realizovat. Současně však věříme, že vaše ochota a zájem o podporu dětí a jejich třídních učitelů v jednotlivých ročnících bude pokračovat i nadále.

Vše jsme prezentovali v rodičovské kavárně, která se konala na počátku prosince 2019. V přiložené prezentaci se můžete se všemi změnami seznámit, prezentace obsahuje i stručný komentář.

Děkujeme vám za pozornost, spolupráci a důvěru,
spolek Patron ve spolupráci se ZŠ Kunratice