Plavecký výcvik, den 3

Publikoval Ondřej Nejedlý
Datum 16.6.2021

Deník kapitána plaveckého výcviku, hvězdné datum 16. 06. 2021, zápis třetí.

Třetí den. Půlka turnusu, to je vždy největší krize.

I proto kapitán výpravy na tento den přikázal klidový režim. Takže žádné velké túry pro armádní celky, které vymyslel pan učitel, ani sprintové štafety. Prostě pohoda. Ještě ke všemu se naše posádka rozrostla o nového námořníka, který se opozdil a naběhl na jiné molo, v jiném přístavu, v jiný den. Naštěstí našla cestu,  a tak Viky vítáme zpět!

Ale zpět k pohodovému režimu dopoledne - návštěvy na kajutách povoleny, takže karban na kajutě č. 601, kde sídlí námořníci Matouš Preiss, Tomáš Bartoň a Filip Grössl, Stand up comedy club na chodbě před pokojem důstojnického štábu, dílna čtení na kajutě č. 603, s předčítající Martou, Julčou a Mončou a velmi překvapivě i úklidová četa z kajuty č. 604, kde to zdejší předák Chromda nevydržel a donutil všechny nepořádníky, dokonce i Matyáše a Matěje, o úklid kajuty tak, že by v ní mohli pořádat zahradní slavnost. Asi si chtěl odčinit tu krádež jeleního lizu, o kterém si myslel, že je perla, křišťál či bůh ví co, a táhl to celou cestu včerejší pětikilometrové tůry až na ubikace. No co si budem, námořnická zábava v podpalubí prostě jede.

Klidový režim se však netýká výcviku posádek ve vodě, který probíhá na plné obrátky. Předchozí dva dny se projevily – z dříve mořských želv se pomalu, ale jistě rýsují hejna žraloků, kteří jsou rychlí jako blesk! Po poledním klidu, který byl, po včerejších suchozemských eskapádách, čistě v režii třídní eskadry, se opět šlo na bazén, krauly, znaky, tempa – bylo tam všechno. Po večerní kantýně se setkaly posádky všech tří flotil a instruktoři připravili program pro dvě skupiny – první ta, která ještě potřebovala vybít svou energii sportem. Druhá skupina se zase hodila do zenu a pohody, při výtvarné tvorbě a celý večer skončil opět osobním volnem, kdy kapitán výjimečně povolil návštěvu "mezikajutní" a "mezilodní", takže jsme viděli známé tváře z cizích posádek.

Kapitolou samou o sobě, je kniha úrazů posádkového felčara, krom standardních plánovaných operací, či placených zákroků se zde můžeme setkat s amputacemi, rekonstrukcí lebek a dalších činností, které s sebou nese nebezpečný život na moři. Nicméně to vypadá, že i přes enormní nasazení všech tří posádek, se prozatím všichni mají ambice i naději vrátit živí, horským vzduchem posílení a vodou z bazénu nabuzení, domů....No, uvidíme za dva dny!