ZVÍŘE V UMĚNÍ I

ZVÍŘE V UMĚNÍ I

Sošky zvířat v dávných dobách a dnes. 

Milí žáci,

 

v minulých hodinách jsme se zaměřovali, na struktury a ornamenty, které vychází z přírodnin, povrchů a tvarů.

Dnes se zaměříme na motivy zvířat ve výtvarném umění, které můžeme pozorovat už od pravěku. V pravěku mohlo mít zobrazování zvířat magický význam. Jedna z teorií říká, že důvodem byla víra v úspěšný lov.

I ve starověkém umění mělo často zobrazování zvířat magický význam. Zvířata na sebe brala lidské vlastnosti, a některá dokonce vlastnosti božské. Společně se teď podíváme na starověkou mytologii napříč světem, kde jsou ústřední postavou právě zvířata.

Podle starověké římské pověsti vlčice odkojila bratry Romula a Réma, kteří založili Řím.

 

 

Oblíbeným motivem je také kůň, kterého můžeme vidět v různých variacích např. okřídlený kůň Pegas, či jednorožec.

 

 

Kočka byla v egyptské mytologii symbolem bohyně Bastet. Tento tvor byl ztělesněním ženskosti, klidu a temperamentu. Bastet byla považována za ochránkyni lidstva a egyptský lid ji uctíval, možná právě proto byly ve starověkém Egyptě kočky mumifikovány.

     

Kdybyste chtěli vidět, co je uvnitř mumie KLIK

 

DOMÁCÍ ÚKOL NA LEDEN

I my si vyzkoušíme výrobu vlastní zvířecí sošky!

Zamyslete se, jaké zvíře je vám blízké, co pro vás znamená a proč – máte oblíbenou zvířecí postavu z nějaké pohádky, nebo domácího mazlíčka?

Už víte?

Tak bezva, jdeme na to! Rozhlédněte se okolo sebe a popřemýšlejte, jaké materiály můžete použít.

Fantazii se meze nekladou. Můžete použít papír, anebo si zaexperimentovat s různými materiály, nebo dokonce použít sníh!

Své výtvory vyfoťte, aby byla soška pěkně vidět a fotku potom vložte do zadání v MS Teams "Zvíře", termín odevzdání konec ledna.

Těšíme se na vaše výtvory! :)