3. divadelní představení 9.B

Publikoval Olga Králová
Datum 10.1.2023
3. divadelní představení 9.B

PYGMALION / J. Bernard Shaw

Čtvrtek 2. 3. 2023 od 19:00 hodin
DIVADLO NA VINOHRADECH, náměstí Míru 7, Praha 2

Bezpochyby nejslavnější hru Bernarda Shawa (1856–1950) inspiroval příběh o bájném sochaři Pygmaliónovi, jenž zatoužil vdechnout život soše, do které se zamiloval. V Shawově moderní variaci, podle níž vznikl neméně oblíbený americký muzikál My Fair Lady, je oním Pygmaliónem londýnský profesor fonetiky Henry Higgins, který si zamane, že pouliční prodavačku květin Lízu Doolittlovou, vyjadřující se otřesným jazykem trhovkyně, přetvoří v dámu, která svými způsoby (výslovností i vystupováním) obstojí i mezi těmi nejvyššími společenskými vrstvami. Rozhodnutí, učiněné částečně z plezíru a v sázce s přítelem plukovníkem Pickeringem, má však pro Higginsův život nečekané dopady – neboť zcela proměněn jejich vzájemným zápolením neodchází pouze „objekt experimentu“ Líza, ale samotný její vychovatel. Pygmalión uvede DnV v překladu Jiřího Joska.

Obsazení:

Květinářka Líza:   Šárka Vaculíková, Profesor Higgins:   Jan Šťastný,Plukovník Pickering:   Tomáš Töpfer, Popelář Doolitle:   Svatopluk Skopal, Paní Higginsová:   Libuše Švormová, Paní Pearsová:   Naďa Konvalinková

Režie: Juraj Deák

Délka představení: 2:30 hod.