Školní rok startuje do finále!

Datum 4.7.2019
Školní rok startuje do finále!

V sedmém květnovém Školním zpravodaji najdete: ÚVODNÍK, PŘÍPRAVA ROZVRHU PRO NOVÝ ŠKOLNÍ ROK, ZAHRADNÍ SLAVNOST, ŠKOLNÍ DRUŽINA, PROJEKT EDISON, ČERVNOVÉ KALENDÁRIUM ...

Školní rok startuje do finále! Držíme palce!

Sedmé číslo školního zpravodaje na sebe nechalo trochu čekat. V jarních měsících se ve škole uskutečnila řada akcí, které byly pro školu velmi významné. Napříč celou školou proběhla recitační soutěž Kunratická jahoda a jahůdka, páťáci a sedmáci, ale i žáci prvních až třetích tříd byli na lyžích, uskutečnila se celá řada soutěží, kdy děti prokázaly své znalosti v anglickém jazyce, v dějepise, v matematice (matematický Klokan, Pythagoriáda... ). Týden jsme ve škole hostili studenty z několika zemí světa v rámci projektu EDISON. Za účasti herců a spisovatelů proběhlo první Čtenářské posezení, s podporou Vás, rodičů, se připravilo otevření Čtenářského koutku v pavilonu prvních až třetích tříd. Žáci prvních až pátých ročníků strávili týden v přírodě. Někteří žáci pátých a sedmých tříd a všichni deváťáci byli přijati k dalšímu studiu... Při tom všem jsme nezapomněli na učení. Na hodnotící pedagogické radě jsme uzavřeli hodnocení žáků za třetí čtvrtletí a v současnosti se již připravujeme na konec školního roku.
Mnoho práce vykonali i všichni pedagogové v rámci Projektu pedagogického rozvoje školy. Proběhla evaluace-vyhodnocení toho, jak se daří naplňovat pedagogické cíle tohoto školního roku. Své cíle si vyhodnocoval i každý jednotlivý pedagog a v současnosti při rozvojových rozhovorech s vedením školy začíná promýšlet svůj plán osobního pedagogického rozvoje na příští školní rok. V jednotlivých redakčních skupinách, které tvoří týmy učitelů, se připravuje Program pedagogického rozvoje školy pro školní rok 2012/2013. Chceme, aby pedagogická proměna školy přinášela kvalitu a tím i výsledky vzdělávání byly pozorovatelné na jednotlivých žácích. Díky tomu, že se i v následujících letech bude zvyšovat počet tříd ve škole, musíme hledat takové nové učitele, kteří budou odborně zdatní a budou ve škole nastavenou kvalitu zvládat. V této chvíli máme vybrané všechny potřebné učitele pro nový školní rok.
Projekt „Pomáháme školám k úspěchu“ průběžně monitoruje testováním žáků jejich rozvíjené dovednosti a znalosti. Jsme rádi, že v těchto testech mají děti dobré výsledky. Například znalosti a dovednosti žáků šestých tříd ověřovaly testy, které se používají ve finských školách. Při vyhodnocení těchto testů byly výsledky našich žáků výrazně nad průměrem finských škol. Finský vzdělávací systém je považován za jeden z nejlepších na světě, proto máme z těchto výsledků radost. Podobně jsme spokojeni s výsledky mezinárodního šetření TIMSS-PIRLS a žáci pátých tříd budou opakovaně testováni ještě v tomto roce. Ze 176 testovaných škol v ČR se naši loňští čtvrťáci umístili v první desítce hodnocených škol. Toto mezinárodní testování má vysokou průkaznost. Podobně jsme byli vybráni do mezinárodního šetření patnáctiletých žáků PISA
Na přelomu května a června se účastníme Generální zkoušky ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníku ZŠ. Na základě konzultací s oborníky, musíme s lítostí konstatovat, že toto testování zatím neumí měřit to, co by školy a zejména učitelé potřebovali. Tedy škola nezíská informaci, která by na základě výsledků žáků pomohla učiteli v dalším plánování jeho učení, která by pomohla žákům v rozvoji jejich učebních dovedností – tedy měla formativní účinek na celou školu. Je otázka, co tyto testy vlastně mají měřit a zda vůbec v ČR je politická vůle sestavit testy, které opravdu budou měřit to, co škola pro svůj pedagogický rozvoj potřebuje. Upřímně se obávám, že může nastat situace podobná letošním maturitním zkouškám. Učit děti psát testy nemůže být hlavním cílem školy. Děti se neučí pro testování, ale pro to, aby se rozvíjely jejich studijní dovednosti, občanské postoje... Přesto jsme zvědavi, jak naši žáci dopadnou a kdy se jako škola dozvíme výsledky testovaných žáků.
Do konce školního roku zbývá poslední měsíc, o hlavních akcích tohoto měsíce se dočtete v kalendáriu. Věříme, že finále školního roku bude opět velmi úspěšné, a proto Vás již dne zveme na Zahradní slavnost, která se tento rok uskuteční 26. června. Přijďte všichni s námi oslavit konec školního roku, pořiďte si VĚTRNÍKY a těšte se na bohatý program i na závěrečný ohňostroj.

Pěkný červen, Vít Beran, ředitel školy