Děti objevují matematiku samy a baví je to

Datum 26.11.2017
Děti objevují matematiku samy a baví je to

Od roku 2008 učíme matematiku cestou Prof. Milana Hejného. Jedná se o zcela jiný přístup k výuce matematiky. V současnosti jsme pilotní školou, na které se pilotuje tato cesta výuky na II. stupni. Pan profesor Milan Hejný, který říká, že již jeho tatínek se tomuto způsobu výuky matematiky věnoval a on na to jen navázal a že takto se svými žáky napříč všemi ročníky pracoval již od sedmdesátých let. Nejde tedy o náhlý či nahodilý nápad, ale o dopředu promyšlený a mnoha experimenty s mnoha žáky podložený plán výuky matematiky reprezentovaný řadou učebnic Fraus prozatím pro 1. až 5. ročník.

Tato koncepce radikálně mění představu mnohých z nás, že matematiku se musíme učit především zpaměti – násobilku, vzorečky pro výpočet obsahů, obvodů, objemů i způsob, jak vypočítat rovnice s neznámou… Nikdo po nás vlastně nikdy nechtěl, abychom matematice porozuměli, a možná nás ani

Nahlédněte do připojených materiálů nebo na portál H-MATnenapadlo, že bychom mohli, možná nám připadalo, že to ani nejde… Lektory na Rodičovské kavárně 22.11.2011 byli Prof. Milan Hejný a paní učitelka Mgr. Katka Novotná. V současnosti podporují učitele v naší škole, ale i kolegy na dalších školách paní učitelky: Mgr. Eva Jenšíková, Mgr. Jana Kopecká, Mgr. Petra Dvořáková a Mgr. Tereza Lomnická.

Matematika je úžasná věda. A proto chceme, aby bavila i naše děti. Pro výuku využíváme propracovaný systém prof. Hejného. Ten spočívá v tom, že neučí děti jen sčítat, odčítat, násobit a dělit, ale ...
 - rozvíjí logické myšlení a vede k formulování myšlenek
 - učí děti zkoumat, objevovat, experimentovat
 - přiměje žáky hledat svá řešení
 - učí propojovat informace, hledat souvislosti
 - dokáže, aby děti milovaly matematiku

Používáme učebnice nakladatelství Fraus a pilotní učebnice H-matu.

Poslechněte si pana profesora Hejného, jak mluví o radosti z matematiky na konferenci TED v Bratislavě

Přečtěte si více o této metodě - vyberte si z následujících odkazů:
Stránky prof. Hejného a jeho týmu - http://www.h-mat.cz/

12 klíčových principů Hejného metody
Učebnice matematiky na stránkách nakladatelství Fraus
Autorský tým prof. Hejného
Příručka pro rodiče
Ukázkové stránky z učebnice pro 1. třídu
Rozhovor s prof. Hejným v ČT + článek o škole, kde se metodou vyučuje
Skupina, zabývající se tématikou matematiky prof. Hejného