K čemu slouží příspěvek 300 Kč na činnost spolku Patron?

Datum 11.11.2014
K čemu slouží příspěvek 300 Kč na činnost spolku Patron?

Vysvětlení rozdílu mezi financováním párové výuky v 1. ročníku a smyslem příspěvku na činnost spolku Patron

Vážení a milí rodiče,

na včerejších třídních schůzkách Vám paní učitelky rozdaly informaci “Rodiče, bez vás to nezvládneme!”. Jejím obsahem jsou informace o zjednodušeně řečeno “školním fondu”. Jako jedna z položek je uveden i příspěvek 300 Kč pro spolek Patron.

Protože se mě několik z vás ráno nebo během dopoledne dotazovalo, k čemu tato částka slouží, poskytuji následující info:

Spolek Patron je rodičovskou organizací, která vykonává kromě projektu párové výuky i standardnější aktivity - ceny do nejrůznějších školních soutěží, nákup knih do školní knihovny, mikulášký program, drobné třídní projekty, atd. (více informací je uvedeno v letáku k párové výuce k zápisu z ledna 2014 - viz příloha). Jde tedy o aktivity, které slouží dětem z celé školy. A právě na tyto aktivity je používán tento třísetkorunový příspěvek. Samozřejmě jde o příspěvek dobrovolný a je na Vás, zda jej zahrnete do “školního fondu" či nikoli.

Naprostá většina z Vás se letos zapojila do financování párové výuky v 1. ročníku. “Párovka” je společný projekt spolku a školy, kterou využívají pouze děti z jednotlivých ročníků (v letošním školním roce jde o 1., 2. a 3. ročník). Jde také o aktivitu, která je pro všechny zúčastněné finančně významně náročnější, než ony obvyklejší činnosti rodičovských organizací. Párovka tak využívá ke své existenci právní subjektivity spolku, včetně účtu, protože by jinak nebylo možné darovací smlouvy s kým uzavírat a přes účet spolku i financovat. Proto je financování párové výuky v jednotlivých ročnících zcela odděleno od ostatního hospodaření spolku. Navíc, na rozdíl od třísetkorunového příspěvku, musí spolek vaše finanční dary použít v souladu s jednotlivými darovacími smlouvami - tedy jen na poskytnutí škole na tzv. superhrubé platy párových učitelek a odměnu za vedení projektu. Na druhé straně současně spolek nemůže použít peníze z dobrovolných příspěvků na párovku, protože neslouží obecně všem dětem, ale jen dětem z jednotlivých ročníků s párovou výukou.

Věřím, že toto vysvětlení pomohlo vyjasnit vztah mezi párovkou a spolkem, stejně jako mezi financováním párovky a financováním ostatních celoškolních aktivit spolku. Pokud by Vás zajímalo cokoli dalšího, napište mi, prosím.

Děkuji Vám za pozornost a s úctou,

Veronika Doležilová