Náměty na úkoly a hry navíc

Datum 18.10.2020
Náměty na úkoly a hry navíc

Vážení rodiče,

pokud vaše děti denní úkoly bez problémů zvládají a chtěli byste udělat ještě něco navíc, můžete se inspirovat náměty na různé aktivity v tomto příspěvku.

• Hledání: Po místnosti poschovávejte kartičky s písmeny. Dítě má za úkol kartičky najít a pojmenovat písmeno, které je na nich napsané.
  • Pexeso: Z karet s písmeny vyberte dvojice písmen a můžete si s nimi zahrát pexeso.
  • Nová písmena lze vytvářet na procházce z přírodnin - z klacíků, kamínků, lístků,...
  • Marťanština: Vyhláskujte dítěti slovo, ono pak řekne celé slovo dohromady (N-O-H-A - NOHA). Čím kratší slovo, tím je to pro dítě jednodušší.
    • Z aktivity lze udělat i hru: Řeknete "marťansky" slovo - něco, co je ve vašem okolí. Dítě se toho musí co nejdříve dotknout. (Např. na procházce řeknete dítěti "S-T-R-O-M", dítě se co nejrychleji běží dotknout stromu.)
  • Vytváření slov: Z karet s písmeny dítě skládá slova. Může je pak i zapisovat třeba na mazací tabulku.
    • Diktát: Totéž můžete dělat jako diktát - nadiktujete dítěti slovo, ono ho složí z písmen, případně zapíše na tabulku.
  • Náměty na rozvoj dílčích dovedností důležitých pro čtení najdete také na stránce školákov v sekci NEŽ ZAČNEME ČÍST.
  • Matematická rozcvička: Ukážete dítěti napsanou číslici a řeknete, jaký cvik má dělat. Ono pak udělá příslušný počet opakování daného cviku. (Např. ukážete dítěti číslici 3 a řeknete dřepy, ono udělá tři dřepy.)
  • Venku vám dítě může přinést určitý počet kamínků, klacíků, lístků,... (např. 3 kamínky, 8 lístků)
  • Uvolňovací cviky, které dítě procvičuje v písance, může také kreslit prstem do mouky, případně venku kreslit křídou na zem.
  • Na procházce můžete poznávat známé stromy a keře.