Aktuality

Koncert Moravských učitelů 2. března 2020

Publikoval Vít Beran
Datum 12.2.2020
Koncert Moravských učitelů 2. března 2020

Bude to jistě jedinečný umělecký zážitek. V pondělí 2. března 2020 žáci sedmých až devátých ročníků vyslechnou v kostele Sv. Jakuba Staršího koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů. Vstupné na koncert činí 60,- Kč.

10:00 - 10:45 Koncert sboru MORAVSKÝCH UČITELŮ v kostele Sv. Jakuba Staršího VII.A, VII.C, IX.A, IX.B
10:55 - 11:40 Koncert sboru MORAVSKÝCH UČITELŮ v kostele Sv. Jakuba Staršího VII.B, VIII.A, VIII.B, VIII.C

Pěvecké sdružení moravských učitelů (PSMU) je mužský pěvecký sbor, který byl založen roku 1903 v hanácké Kroměříži profesorem Ferdinandem Vachem. V roce 1935 převzal po Ferdinandu Vachovi řízení sboru Jan Šoupal a v roce 1964 Antonín Tučapský. Po něm krátce sbor řídil Oldřich Halma a od roku 1975 Lubomír Mátl, nejdéle působící dirigent PSMU, až do roku 2015. Poté se stal novým uměleckým vedoucím jeho žák Jiří Najvar.
Tento mužský pěvecký sbor úzce spolupracoval s Leošem Janáčkem (tehdy padesátiletým) a zpíval a do dnešních dnů zpívá jeho skladby. Své skladby PSMU věnovala celá řada předních českých skladatelů - vedle Janáčka např. Josef Bohuslav Foerster, Bohuslav Martinů a další. PSMU zpívalo od svého založení do současnosti na mnoha místech v Evropě, Asii i Americe. První plakát pro sdružení vytvořil v roce 1911 Alfons Mucha (plakát je k vidění v Muzeu Alfonse Muchy v Praze s fotografií zakládajících členů), pro další plakát poskytl v roce 2001 své dílo Jiří Kolář.