ŽLUTÁ

Datum 10.1.2021
ŽLUTÁ

Vezměte rok 2021 do svých rukou ovládnutím žluté barvy

Milí žáci,

v minulém příspěvku jste se dozvěli, že žlutá je v uměleckém světě barvou roku 2021. Žlutá patří mezi primárná barvy. Je také nejjasnější teplou barvou. Proto je často využívaná jako podkladová barva v kontrastu s černou v signálních znacích označujících důležitá upozornění, často nebezpečí.

Jako samostatná barva je vnímané velmi pozitivně. 

 

Z psychologického hlediska má povzbuzující a rozveselující účinek. Možná proto si ji oblíbila také britská královna Alžběta II., snad v kontrastu s chladným britským temperamentem.

           

 

Americký filmový režisér Wes Anderson zase záměrně používá specifické barevné kombinace pro vyvolání nálady a atmosféry filmových scén. Odstíny žluté používá k vyvolání pocitu šťasných vzpomínek na minulost a dětství. Například ve filmu Až vyjde měsíc. Doporučuji!

    

Z historického hlediska ale není žlutá barva vnímaná příliš pozitivně. V křesťanské ikonografii jsou jí připisovány především negativní vlastnosti jako závist a žárlivost, zrada a faleš. Žlutá byla ve středověku nejen barvou zrádců, ale také čarodějnic a prostitutek. Jsou s ní spojené nejtemnější stránky historie. V roce 1234 byla církví ustanovena jako „barva Židů“, kdy ji papež Řehoř IX. vybral jako tu, která dle barvené symboliky nehraje v Bibli žádnou roli. Odtut pochází i barevnost Davidovy hvězdy z dob nacismu.

 

Zda na vás žlutá působí pozitivně či negativně posuďte sami. Třeba v umění. V obrazech různých malířů z minulosti i současnosti. Zde vstupte do galerie.

 

Každopádně, hlavními vlastnostmi žluté barvy jsou VESELOSTOPTIMISMUS!

       

       

A KOLIK ŽLUTÉ JE U VÁS DOMA?

 

DOMÁCÍ ÚKOL NA LEDEN: Ovládněte žlutou!

1. Prozkoumejte kolik žlutých věcí máte doma.

2. Vytvořte z těchto věcí žluté zátiší nebo vytvořte ze žlutých věcí nový obraz.

Fantazii se meze nekladou!

Fotografii vložte do zadání v MS Teams "Žlutá". Termín odevzdání je do konce ledna. Úkol je povinný. 

 

Jako příklad uvádím průzkum vlastní domácnosti:

                      

                     

 

Ať se práce daří! 

A ještě jednou vše nejlepší v novém roce!