VV 2019/20 - deník II.

Publikoval Kateřina Círová
Datum 13.9.2020
VV 2019/20 - deník II.

DENÍKY od píky

Vážení,

náš svět se zúžil na relativně malý prostor. Ale nic není stálé, vše se mění. I ten nejmenším prostor, už jen pohybem světla v různých denních dobách. Vnímání a sledování každodenních změn nám může ulehčit plynutí času v našem nuceném domácím pobytu. Stojí za to si všímat i zaznamenávat! Navíc, jednou budou záznamy z této nelehké doby, která se stane významným mezníkem změn celého světa, velmi cenněnou dokumntací! Proto se i my k deníkům stále vracíme.

Dnes bych vám chtěla představit umělce či výtvarníky, pro které se staly deníky důležitou součástí života. 

 

Za nejvýznamnějšího deníkáře všech dob považuji mexickou malířku Fridu Kahlo. V patnácti letech byla vážně zraněna při havárii autobusu a zůstala upoutaná na lůžko víc jak rok. Jediné co mohla dělat byly její deníky - skicy, zápisy myšlenek, záznamy svých pocitů. Celá její umělecká tvorba patří osobním záznamům.

https://artsandculture.google.com/entity/frida-kahlo/m015k04?categoryId=artist

      

                 

 

Své deníky tvořili také slavní spisovatelé jako

Henry Miller

       

Ernest Hemingway, který svým "deníkováním" nejen proslavil značku deníků Moleskine, ale jsou známé jeho deníkové citáty o jízdě na kole jako právě tento (obr.1). Druhý obrázek je z deníku, který dělal Ernst v deseti letech. (Deníky jsou koníček na celý život :-))

1.   2.

Celý život jsem deníkům zasvětila také já. Nepřísluší mi pasovat se do skupiny výše zmíněných umělců. Ale neodolám se s vámi o své deníky podělit. Mám jich velké množství. Zaznamenávám vše kolem sebe.

       

  

 

Budu nadšená, když se přidáte k nám šílencům, kteří chtějí chytit okamžik a pamatovat si ho navždy!!!!

Dobrovolný úkol číslo 1.: Pořiďte si deník, který vás bude těšit, do kterého své životní záznamy budete tvořit s radostí!!!

 

Nebo si deník sami vyrobte. Někdo to rád "handmade"!

https://www.youtube.com/watch?v=4twXtVGuMb4

https://www.youtube.com/watch?v=GSOZPk9jeKM