VV 2019/20 - deník I

Publikoval Kateřina Círová
Datum 13.9.2020
VV 2019/20 - deník I

Seznámení s deníkem

Naši milí,

máte svůj deník? Líbí se vám? Vymazlili jste mu obal?

Takový deník je velmi delikátní záležitost! Potřebuje péči. Váši péči. A lásku. Nemůžete se s láskou starat o někoho, koho nemáte rádi. Na svůj deník si musíte zvykat. I on na vás. Pomůžeme vám v tom. Začneme pomalu. Po kouskách, každý den trochu.

Do deníku se především píše. Do deníku se zaznamenává. Myšlenky nejlépe zaznamenáte slovy. Koukněte na stránky češtiny, kde máte návod jak na to. Podpořit a posílit pocity ve svých myšlenkách můžete i dalšími výrazovými prostředky - barvou, tvary, liniemi. 

 
Pamatujete? Tenkrát v šesté třídě?
                  
   
Dostali jste do ruky jablko. Měli jste zaznamenat vzpomínku, která vás v souvislosti s jablkem napadne. Měli jste zanamenat vůni, chuť, cokoliv dalšího, co lze u jablka zaznamenat. V ten jeden jediný okamžitk, těch pár minut, kdy jste jablko drželi a vnímali. Někteří ho pak také snědli. Další pocity pokračovaly v žaludku. :-)
Byl to vlastně takový deníkový záznam jedné události. Ale dost dlouhé a velké události. Měli jste na to celé dvě hodiny.
 
 
Nyní zkuste do svých deníků udělat jen krátký, minimální záznam každého dne. Jedna věta, jedna barva, jedna vůně. Jak zaznamenat barvu nebo vůni dne, pocitu, myšlenky? Nejprve slovy. To je povinné. Zavřete oči a představte si je. Možná se vám vybaví i barvy a tvary. Těmi můžete svá slova doplnit. To je dobrovolné.
Stačí třeba jen jedna jediná barevná skvrna.
   
 
nebo linie, barva, bod
        
Prostě cokliv, co vám připomíná ten den. Může to být i nalepený lístek z obchodu, květ či rozbitý knoflík. Klidně i lepte, dělejte koláže.
 
Zkuste to každý den, jen 5 minut. Za 5 minut svého života zaznamenáte svůj život napořád. :-) To za to stojí, ne?
(Fotografie deníku mi posílat nemusíte, požádám paní učitelku Matoušovou, aby mi ty delikátné věci ukázala.)
 
Ať se daří!