ZVÍŘE V UMĚNÍ II

Publikoval Kateřina Círová
Datum 13.2.2022
ZVÍŘE V UMĚNÍ II

Tentokrát v roli talismanu
(talisman - předmět, který někteří lidé používají s vírou, že jim přivolá štěstí, lásku či zdraví)

Milí žáci,

u symbolů roku 2022 ještě chvíli zůstaneme. Z předešlých hodin víte, že lidé odedávna spojují členění času s různou symbolikou a významy. Každý rok či měsíc mohou mít svoji specifickou barvu. Nebo je může symbolizovat konkrétní zvíře či přírodní živel. 

Právě začal nový lunární rok v jihovýchodní Asii. Říkali jsme si, že každý lunární rok má symbol jiného zvířete a jiného prvku. V šedesátiletém cyklu se vystřídá celkem dvanáct zvířat v kombinaci s pěti prvky, kterými jsou dle čínské tradice voda, dřevo, oheň, země a kov. Obrázky vodního tygra se vám opravdu povedly!

       

Chcete vědět více o čínském zodiaku? Můžete ZDE.

Učili jsme se, že zobrazování zvířat v umění má velkou tradici. Často mělo symbolický či magický význam. Zvířata na sebe brala lidské vlastnosti, a některá dokonce vlastnosti božské.

    

         

                     

 

Pojďme i my oslavit nový rok ve společnosti zvířat. Vyrobme si vlastní zvířecí sošku. Talisman, který nám přinese v novém roce štěstí.

DOMÁCÍ ÚKOL:

1. Zamyslete se, jaké zvíře je vám blízké, co pro vás znamená a proč – máte oblíbenou zvířecí postavu z nějaké pohádky, nebo domácího mazlíčka?

Už víte? Tak bezva, jdeme na to!

2. Rozhlédněte se okolo sebe a popřemýšlejte, jaké materiály můžete použít.

Fantazii se meze nekladou. Můžete použít papír, anebo si zaexperimentovat s různými materiály, nebo dokonce použít sníh!

3. Své výtvory vyfoťte, aby byla soška pěkně vidět a fotku potom vložte do zadání v MS Teams "Zvíře v umění", termín odevzdání je do neděle 13.2. 

 

V obrázkách pod příspěvkem najdete spoustu inspirace od spolužáků!