VV 2019/20 - Den Země

Publikoval Kateřina Círová
Datum 13.9.2020
VV 2019/20 - Den Země

Den Země

Milí žáci,

jak již víte, ve středu 22. dubna se slaví mezinárodní Den Země. Oslavami Dne Země se hlavně připomínají ekologické otázky a dopady chování člověka na životní prostředí.

V titulním obrázku našeho příspěvku můžete vidět kresbu sira Davida Attenborougha v džungli mezi zvířaty. Kresbu vytvořila známá britská ilustrátorka Camilla Perkins (její ilustrace přírody vřele doporučuji.). David Attenborough britský přírodovědec a dokumentarista natočil mnoho dokumentů o přírodě, o planetě Zemi, aby zprostředkoval její krásu a sílu všem lidem. V současnosti se věnuje dokumentům, které lidem ukazují, jaký vliv mají změny klimatu na Zemi. Jak naše Země o svoji krásu a sílu pomalu přichází.

Krása Země a její přírody se stala inspirací pro mnoho umělců. Nejblíže přírodě je umělecký směr landart. Tvorba umění v přírodě za pomoci přírodních materiálů. Je to propojení člověka a přírody. V landartu se různé prvky umění, které vytvořil člověk, stávají součástí krajiny. 

Nejslavnější jsou díla amerického umělce Roberta Smithsona.  Na jeho dílech můžeme sledovat, jak stoupá či klasá hladina vody světových oceánů.

https://www.youtube.com/watch?v=v-N3vbH52bQ

    

 

Nebo umělci - manželé Christo a Jeanne-Claude, kteří s oblibou zakrývají látkami celé plochy země.

https://christojeanneclaude.net/videos/the-floating-piers

   

 

Anglický sochař Andy Goldsworthy

https://www.youtube.com/watch?v=JTnHiOA6a0E

       

 

Nechte se inspirovat přírodou také! Vyražte ven! Obdarujte naši Zemi dárkem k narozeninám. Ozdobnte ji, udělajte z ní umělecké dílo!!!

(všechny úkoly z výtvarné výchovy jsou i nadále dobrovolné!)

https://www.youtube.com/watch?time_continue=29&v=RHKoy4HCBNg&feature=emb_logo

               

          

 

Doručení pro ty, kteří svůj dobrovolný úkol budou dokumentovat: nezapomeňte při focení přírodního uměleckého díla na kompzici fotky - jak bude vaše dílo vypadat na obrázku. Myslete na poměry? Například pravidlo třetin nebo zlatý řez. (https://www.milujemefotografii.cz/kompozice-zlaty-rez-a-pravidlo-tretin)