Pěstujeme sadbu pro školní záhony

Publikoval Vít Beran
Datum 16.3.2021
Pěstujeme sadbu pro školní záhony

Je již nejvyšší čas. Jaro je za humny. Zadání asynchonního/distačního učení pro březen až duben, respektive do začátku května. Z celého pěstitelského projektu připrav pouster nebo prezentaci, kterou umístěte do zadání v týmu Světa práce – pěstitelství do 5. 5. 2021.

Ahoj sedmáci, reaguji na některé z Vás, kteří jste svůj dotaz dávali do chatu. 

Aktualizováno - 30.3.2021

Sazenice, které jsou vhodné pro přesazení na záhon musí mít vyvinutý kořen i nadzemní část tak, aby byly vytvořené pravé listy, ve kterých bude probíhat fotosyntéza. Síle sazenic pomůže i přepikýrování – přesazení doma do malých květináčků (například kelímků od jogurtu – pozor do kelímků nezapomeňte udělat na dně otvor, abyste rostliny "neutopily" aby v půdě byl vzduch. Více naleznete i na tomto odkliku: Jak vypěstovat zdravé a odolné sazenice zeleniny | Recepty prima nápadů (receptyprimanapadu.cz).

Věřím, že po Velikonocích se sejdeme a že se pochlubíte svými pěstebními úspěchy a domluvíme se na přesazení na záhony. Růst neurychlíte a ani neurychlujte ... sazenice by byly slabé - měly by málo kořenů, slabé stonky a málo listů.

Jsem moc rád, že jste se do pěstování pustili.
Pěkný den.
Vít Beran a Eva Hilčerová

Pěstujeme sadbu pro školní záhony, kterou v agrotechnických lhůtách vysadíme na připravené záhony ve škole

Cíle: Zjistit, jak se předpěstovává sadba a sledovat růst rostlin od semen až do plného rozvoje. Současně si vyzkoušet předpěstování sadby zeleniny nebo květin a část předpěstované sadby přesadit do záhonů ve škole. 

Prostudujte stránky připojených odkazů na webové stránky a udělejte si poznámky k předpěstování sadby.

Zaměř se na:

  • ... to, co vše budete potřebovat - vytvořte si seznam potřeb. Seznam přizpůsobte tomu, co máte k dispozici doma, nebo co si můžete snadno pořídit. Např. krabička na vajíčka z papíroviny se může hodit místo lisovaných květináčků z rašeliny a podobně. Osivo lze i nyní kopit ve většině supermarketů, v květinářství a v zahradních centrech OBI, BAUHAUSů, HORNBACHů...
  • ... to, jak vybrat správné osivo - pod videi najdeme fotografie obalů osiva rajčat a kedluben. Po podrobném prohlédnutí obalu najděte návod, kdy a jak předpěstovávat, kdy a jak přesazovat, kdy sklízet. Na obalu je i informace o počtu semen a termín garantované expirace/účinnosti osiva klíčit.
  • ... vytvoření plánu podle kterého budete postupovat - oporu opět najdete na připojených stránkách.
  • ... předpěstování rostlin a začněte s ním prakticky ihned ... čas hraje proti nám. Je již nejvyšší čas. Jaro je za humny.

Nejpozději do 5. 5. 2021 sadbu vysázejte na záhony ve škole.

Tuto činnost budeme dělat společně od posledního týdne v dubnu, tedy od 26. 4. 2021. V dubnu si vše upřesníme na společné schůzce.

Výstup projektu

  • Z celého pěstitelského projektu připravte pouster nebo prezentaci, kterou umístěte do zadání v týmu Světa práce - pěstitelství do 5. 5. 2021 Vaší S1 nebo S2 skupiny. 
  • Rostliny, které přesadíme se jistě mohou dožít své "dospělosti" a nakonec si je dudete moci sklidit nebo nám budou zdobit záhony.

Nevíte si rady?

  • Případné dotazy směřujte na své vyučující ... rádi se s Vámi sejdeme - napište nám email nebo telefonujte.

Podpora a návody na webech a ve videích:

Prostudujte si obaly od sadby: