Osud sousta - Trávicí soustava

Publikoval Vít Beran
Datum 21.3.2021
Osud sousta - Trávicí soustava

Trávicí soustava člověka je orgánová soustava, která zajišťuje příjem potravy, její mechanické a chemické zpracování, vstřebání živin, vyloučení nestrávených a nestravitelných zbytků. Cílem je získání živin z potravy, tedy trávení. Doprovází jej také dočasná zánětlivá reakce a může způsobit i alergické potíže.

Trávicí soustava - opora - Osud sousta - Zadání DÚ z TS - Výživa - ...

Trávicí soustava: Osud sousta / výživa - opora

Podpora v učebnici strana 76 až 78 (Trávicí soustava). Pracovní sešit strana 44 a ve Škole s nahledem procvičuj: Trávicí soustava - TS: přetahování - TS 1: doplňování do textu - TS2: přetahování - TS: Funkce zubů - TS: test Obrázky v učebnici a pracovním sešitě jsou i ve 3D. Stáhni si aplikaci (OS android) do telefonu či tabletu - návod na deskách učebnice. Čekají nás 3 hodiny práce a laborka, která bude propojená i s oběhovou soustavou.

Výživa - Užitečné živiny má podporu v učebnici na stranách 79 - 83 a v pracovním sešitu na straně 46. Ve Škole s nahledem procvičuj: TS: Výživa 1 - přetahování - TS: Výživa 2 - ano/ne.

Osud sousta

Úvodvodní setkáním nás bude provázet Padlet: Trávicí soustava - osud sousta. 

Zadání DÚ - Cesta/osud sousta: Připrav si kousek chleba, ukousni sousto a vnímej a popisuj co se s ním děje v dutině ústní a jaká je jeho další cesta.
Vnímej i chuť chleba a popiš její změnu, když se sousto promíchalo se slinami. Působí na ně enzym ptyalin a bude zajímavé zjistit na co má vliv a zda jsme toto schopni sledovat. Těšíme se na tvé pozorování a popis. Na další hodině s úkolem budeme pracovat jak ve skupině, tak v celé třídě. Následně jej i odevzdáme.
Pracovní list ve: word / pdf.

DÚ do 6.4.2021 - Cesta/osud sousta: Připrav si kousek chleba, ukousni sousto a vnímej a popisuj co se s ním děje v dutině ústní a jaká je jeho další cesta a PL strana 44. Odejte do zadání v Microsoft teams.

Výživa

Připravte na úterní hodinu zdravý jídelníček na tři dny. K sestavení využij cvičení ve Škole s nahledem procvičuj: TS: Výživa 1 - přetahování - TS: Výživa 2 - ano/ne. Jídelníček odevzdej ještě dnes do zadání v Microsoft Teams. 

Ve vypracování ti pomůže i učebnice a pracovní sešit: Výživa - Užitečné živiny má podporu v učebnici na stranách 79 - 83 a v pracovním sešitu na straně 46.