Krása pohybu - kosterní svalstvo lidského těla

Publikoval Vít Beran, Jakub Holec
Datum 12.2.2021
Krása pohybu - kosterní svalstvo lidského těla
 • spolu s kostrou tvoří pohybovou soustavu
 • svaly představují  40% celkové tělesné hmotnosti
 • lidské tělo má asi 600 svalů
 • většinu tvoří příčně pruhovaná (= kosterní) svalovina – krátkodobě podává vysoké výkony a je unavitelná

Svalová soustava - opora - Vyrazíte s tělem mladíka - Anatomie - DÚ do 28. února 2021 - ONLINE opora - Fotografie a přílohy

Svalová soustava - opora

Podpora v učebnici strana 61 až 63. Pracovní sešit strana 38 a ve Škole s nahledem procvičuj: 482 038. Obrázky v učebnici a pracovním sešitě jsou i ve 3D. Stáhni si aplikaci (OS android) do telefonu či tabletu - návod na deskách učebnice.

Vyrazíte s tělem mladíka

Lekci začneme v celé třídě s Mentimetrem na úvod. Podíváme se na kousíček videa TYPY SVALOVINY - Základní informace (od začátku do minuty 2:50). Dále si přečteme text Vyrazíte s tělem mladíka a na základě spolupráce ve skupinách odpovíme na otázky ve FORMS. Hodinu zakončíme opět v celé třídě. Vyhodnotíme FORMS a zadáme práci, které je popsaná v dalším okénku s DÚ.
Poznámka: Shrnutí - video od 6 minuty.

Anatomie

Na druhou lekci si připravte si učebnici a pracovní sešit - budeme dopisovat a malovat, tedy si připravte i volný papír. V učení nám pomohou i dvě videa TYPY SVALOVINY - Základní informace a SVALOVÁ SOUSTAVA - Dělení svalů. Zajímavé zkoumání nám ukazuje i další video SVALY A POHYB. Video nabízí si toho mnoho vyzkoušet. Může to být pro někoho výzva na dobrovolný úkol? Můžete např. pitvat šlachy a svaly a vše nafotit a popsat. Kdo si dobrovolný úkol připraví, prosím, napište nám a pošlete foto, video... Díky.

DÚ do 28. února 2021 - tedy do konce jarních prázdnin

Opět budeme sestavovat. Tentokrát díky tomu zjistíme, jak fungují šlachy prstů a svaly na dolní končetině. Také se naučíme pojmenovat svaly, které procvičujeme, protahujeme nebo posilujeme.
 1. Jak fungují svaly a šlachy? Připraveny máte dvě varianty praktického konstrukčního úkolu. Jeho realizací objevíte princip, kterým naše svaly ovlávdají kosti, čímž umožňují pohyb.
  • Pro první variantu máte pod textem umístěné fotografie, které Vám přibližují co budeme skládat. Můžete využít i podrobný návod v agličtině (PRST, NOHA) a stručný návod v češtině pro NOHU a PRST.
  • ... nebo si můžete vybrat druhou variantu úkolu s robotickou rukou. Budete k tomu potřebovat šablony ROBOTICKÉHO PRSTU a ROBOTICKÉ RUKY. Videonávod na sestavení robotického prstu najdete ZDE a celé robotické ruky ZDE.
 2. Které svaly, šlachy procvičujeme, protahujeme nebo potřebujeme posílit? V pátek 19. února 2021 zveřejníme společně s vyučujícími TV přírodopisně-tělovýchovnou výzvu, ve které propojíme to, co se učíme o kostře a svalech s pohybem, cvičením, posilováním nebo relaxací.

Do zadání v Microsoft Teams odevzdáváte a za celek Krása pohybu - kosterní svalstvo lidského těla budete hodnoceni:

 • foto PL strana 38;
 • foto setaveného prstu a nohy nebo vámi sestavenou robotickou ruku;
 • a vše ze zadání přírodopisně-tělovýchovné výzvy zaměřené u nás, v biologii člověka na pojmenování cvičením podporvanýc svalů - tabulka k vyplnění ZDE.

+ můžete připojit i dobrovolný úkol viz zadání u Anatomie.

ONLINE opora

Přehled Pohybová soustava - Biomach, výpisky z biologie nebo i na Wikipedii.

Videa:

Další videa:

Fotografie a přílohy