Architektonický zázrak KOSTRA - human skeleton

Publikoval Vít Beran, Jakub Holec
Datum 23.1.2021
Architektonický zázrak KOSTRA - human skeleton

Základem opěrné/kosterní soustavy je kostra, která tvoří pevnou oporu těla. Je pasivním hybným aparátem a mimo jiné plní funkci ochrany jednotlivých orgánů před poškozením a to především pro mozek, srdce, plíce a jiné. Kromě kostí do soustavy patří také chrupavky, vazy a šlachy, které spojují kosti a mají vliv na pohyb. Hybnost zajišťují také svaly.

Vnější a vnitřní kostra - Anatomie lidské kostry - Sestav si kostru a nauč se jí popisovat do 1.2.2021 - Podpora videí, obrázků, schemat a přehledů - Soubory ke stažení a obrázky

Vnější a vnitřní kostra

  • Začínáme v celé třídě a následně se dělíme do skupin a vracíme do třídy pro každý úkol samostatně.
  • Na základě společné práce ve skupinách odpovězte nejprve na otázky ve formuláři KOSTRA ČLOVĚKA a poté na otázky ve formuláři KOSTRA ŽIVOČICHŮ.
Jak je to se sovími výržky? Přečti si text ZDE a pracuj podle zadání. Zajímavá je i aktivita EBEC díky ní objevíme jakou stavbu mají vývržky, a co obsahují. Pokud laboratorní práci budeš dělat dodžuj pravidla práce v laboratoři.

Anatomie lidské kostry

Podpora v učebnici strana 54 až 60. Pracovní sešit strana 36 a 37 a ve Škole s nahledem procvičuj: 482 036 a 482 037. K procvičování využij i připojené obrázky pod textem nebo prezentaci ve SMART Notesu. Obrázky v učebnici a pracovním sešitě jsou i ve 3D. Stáhni si aplikaci (OS android) do telefonu či tabletu - návod na deskách učebnice.

  1. Pracujeme v celé třídě.
  2. Rozdělíme se do skupin, každý samostatně přečte text o stavbě kosti a kostry a po přečtení doplníme otázky ve FORMS.
  3. Vracíme se do třídy.

1. a 2.2.2021 pracujeme podle PADLETU: https://padlet.com/ZS_Kunratice_vyuka/tgbg59t1oa18ixrb 

8.2.2021 nás čeká zkouška ve FORMSu a 9.2.2021 si kostru zakončíme, vyplníme Mentimetr a pomalu přejdeme na pohybovou soustavu, na svalstvo. Kdo chce prokázat znalost kostry znovu klikne znovu na FORMS.

Sestav si kostru a nauč se jí popisovat do 1.2.2021

Domácí úkol: sestav si kostru a nauč se pojmenovat jednotlivé celky kostry, klouby, spojení kostí a kosti. Urči tvary kostí a popiš jejich funkci.
Sestavenou kostru (alespoň jednu) vyfotografuj a její obrázek odevzdej do zadání v Microsoft teams do 1.2.2021. V pondělí na OnLine hodině se domluvíme, zda potřebujete kostry vytisknout. Pokud ano, tak vytištěné kostry budou k vyzvednutí na recepci školy denně od 7:00 do 15:00 hodin.

  1. KOSTRA malá 3D - Využij předlohu ZDE a postupuj podle návodu ZDE. Vytiskni na čtvtku nebo tenký papír před vystřihnutím podlep čtvrtkou.
  2. KOSTRA velká 2D - Pro praktické učení si můžeš sestavit kostru, na které najdeš většinu kostí. Opět si vytiskni na čtvrtku (nebo na tenký a papír a podlep čtvrtkou) listy KOSTRA-dily-1 a KOSTRA-dily-2 (pod textem i ve formátu .pdf), nejprve si prostřehni malé otvory pro spojení kostí, dále přesně vystřihni včetně bílých okrajů a sestav. Pozor při setavování ;-). Jednotlivé díly propoj sponkami nebo patentkami. Když nebudeš mít sponky nebo patentky můžeš použít i malé šroubky, podložky a matky nebo třeba sešít ... použij jehlu s nití a nedotahuj, aby kostra zůstala pohyblivá.
  3. Vyplň tabulku POČÍTÁNÍ KOSTÍ a připoj ji k fotografiím koster do zadání. Při počítání ti může pomoci video KOSTRA LIDSKÉHO TĚLA - Aneb kolik kostí vlastně máme, ale také vše co jsem již dělali najdeš v učebnici a na této stránce.

Podpora videí, obrázků, schemat a přehledů

The Human Body - webová stránka v angličtině pro procvičování (nejen) kostry lidského těla. 
Učíme se s Encyclopædia Britannica (v prohlížeči/expoleru si můžete nastavit automatický překlad z angličtiny do češtiny)Media Browse -- Britannica School
Aktualizujte si ve svém počítači i rozšíření, umožňující překlad a vyhledávání.

Přehled 
Opěrné soustavy i na Biomach, výpisky z biologie nebo i na Wikipedii.

Další videa:

.