3. divadelní představení 9.A

Publikoval Olga Králová
Datum 10.1.2023
3. divadelní představení 9.A

ANTIGONA / T. Jarkovský, J. Vašíček, Sofokles

Čtvrtek dne 9. 3. 2023 od 19:30 hodin
DIVADLO KOMEDIE, Jungmannova 1, Praha 1

Antika pro teenagery. Autorské zpracování antického mýtu vyprávějící o složitostech dospívání v podivné době a ještě podivnější rodině. Koprodukce s Divadlem Drak.

Toto není námět latinskoamerické telenovely ani nekonečného seriálu z periferie velkoměsta, ale osud mladé hrdinky jedné staré antické tragédie: Její otec zavraždil svého otce, jejího dědečka, a spal se svojí matkou. A zároveň teda i její matkou. A tím pádem taky babičkou. Její bratři se zabijí navzájem a jednoho z těch bratrů nedovolí pohřbít její budoucí tchán. A taky teda bratr její matky. Nebo babičky. Jak se to vezme. A ani se sestrou to nemá úplně jednoduché. Nebo sestra s ní? Těžko říct…Oidipovský komplex, Psýché, Erós. Jenom ten Xanax není slovo z řečtiny, klidně by ale mohl být. Každopádně dokráčet s takovou náloží na zádech až na samý práh dospělosti se zdá spíš jako Pyrrhovo vítězství. Čím si to vůbec zasloužila? Proč se nemohla narodit do nějaké normální rodiny? Je vůbec nějaká rodina normální?

Naše hrdinka by ráda konečně vzala svůj osud do vlastních rukou. Je ale postavena před absurdní zákaz, který oživuje všechny stíny rodinné minulosti. Jenže proč by zrovna ona měla nést tíhu křivd a provinění, kterých se dopustil někdo jiný? Zdá se, že aby se dalo vůbec normálně žít, nezbývá jí než nejdřív zásadně přehodnotit svůj vztah k autoritám, k rodičům, k blízkým, ke světu a nakonec i k sobě samé.

Hrají: Jazmína Piktorová, Petr Reif, Edita Valášková, Milan Hajn, Barbara Humel, Jiří Vyšohlíd, Šimon Dohnálek, Luděk Smadiš, Jan Popela, Dominik Linka, Pavla Lustyková, Petra Cicáková, Pavel Černík, Jan Čipčala, Šimon Ženíšek...
Režie: Jakub Vašíček
Délka představení: 1:20 hod. bez přestávky