Nejpoužívanější kovy na Zemi

Publikoval Jakub Holec
Datum 28.2.2021
Nejpoužívanější kovy na Zemi

Nejpoužívanější kovem je železo, vyrábí se z něj litina i různé oceli. Železo patří mezi nejrozšířenější prvky v zemské kůře a pro své vlastnosti a využití se přenáší do různých významů jako je doba železná, železná vůle, železné zdraví či železná lady. Dalším často využívaným kovem je měď, která díky výborné elektrické vodivosti nachází využití v elektrotechnice. Hliník je zase proslulý svojí lehkostí a využitím jako součástí lehkých a odolných slitit jako je například dural.

První hodina

Americký herec Will Simth, bristská politička Margaret Thatcherová, komiskový superhrdina Iron Man, bristká metalová skupina Iron Maiden či pohádka O statečném kováři v hlavní roli s Pavlem Křížem... Který chemický prvek mají všechny tyto postavy či uskupení společný?

VIDEO1 ,,Já jsem ocel".

Práce s TEXTEM ,,Železo a ocel“ - samostatné čtení a přemýšlení nad textem a tvrzením o železe, jeho výrobě a využití; sdílení pasáží problematických z hlediska porozumění; společné vysvětlení v chatu uvedených pojmů a problémových částí textu.

  • V jaké podobě se obvykle vyskytuje železo v přírodě?
  • Jak lze získat čisté železo?
  • Co je to ocel a jak se získává?

Mentimeter – Co vím o železe / oceli?

VIDEO2 - pro inspiraci ke středověkému tavení železa v hliněných pecích.

 

Druhá hodina

Práce s pěti skupinách - práce s textem v učebnici na str. 66-67 a tvorba Vennova diagramu: společné a rozdílné charakteristiky železa, hliníku a mědi; dělení rolí ve skupině (zapisovatel, mluvčí, vyhledávač informací k jednotlivým kovům).

Matematická logika

Prezentace vytvořených diagramů mluvčími pěti skupin.

 

Soubory ke stažení