Dálková výuka češtiny na týden 6. 4. - 10. 4. 2020

Publikoval Tom Tychtl
Datum 6.4.2020
Dálková výuka češtiny na týden 6. 4. - 10. 4. 2020

Moji milí,

jsem hrozně moc rád, že se tímto složitějším obdobím prokousáváme společně. Komunikace mezi námi funguje a mám pocit, že se nám daří učit se, aniž bychom při pomyšlení na online výuku cítili příznaky trudomyslnosti. Pokud se však mýlím a stále ještě existuje někdo, kdo má více stresu než užitku z výuky češtiny, ozvěte se mi. Zatím jsme vše vyřešili, případně řešíme. Hlavní prioritou je stále pohoda na duši, protože bez té nám to učení půjde docela blbě :-)
Chci vám tímto tedy poděkovat, že vypracováváte úkoly, jak máte, a ti, kteří nestíhají, ti se ozývají a hlásí mi to, načež odevzdávají úkoly hned, jak je dodělají. Děkuji všem za nasazení, které do toho dáváte. Moc mě těší, když vidím, že naše společná výuka funguje. A musím zároveň s velkou pýchou říct, že se vám všem daří náramně a vidím pokroky. Doufám, že i vy jste spokojeni se zadáváním a tempem výuky češtiny. Pokud ne, opět vyzývám. Napište mi email (to už teď umíte) a vyřeším to ;-)

Vyjádření k minulému týdnu:

Vaše mapy byly úžasné! Velmi příjemně jste mě překvapili tím, jak bravurně jste si poradili se shrnutím příběhu celé knihy (případně části, pokud ji máte rozečtenou). Na grafické stránce se někteří z vás také příjemně vyřádili. Super!
Zároveň vidím velké pokroky ve čtení. Je vidět, že vám klid domova prospívá a na záznamech z dílen čtení se to podepisuje. Pokračujte, moji milí! Nejen, že čtete více a častěji, ale i váš psaný projev se zlepšuje.
Co se týče psaní emailu, mnohým z vás se povedla takřka perfektní forma mailu. Některým z vás jsem poradil, co zlepšit. Pamatujte na to, co jste s skrze psaní emailu naučili a využijte těchto poznatků při komunikaci i s ostatními učiteli. Tady máte tu praktickou stránku češtiny, kterou můžete použít v reálném životě ;-)
Se Sciodatem jste trochu zápasili. Jsem si vědom toho, že jsme teď moc neprocvičovali, to budeme muset napravit. Zopakujte si, prosím, pády a větné členy. Některým to jde, ale většina z vás ještě občas tápe. Více níže.

Zadání pro týden 6. 4. - 10. 4. 2020

Tento týden nás čekají velikonoční prázdniny. Je znát, že potřebujeme všichni trochu zpomalit a dát si oddych. Proto nevyhlašuji žádné nové úkoly. Jedinou výjimkou jsou dílny čtení, kde po vás chci, abyste i přes prázdniny sedli ke knize. Jak jsem psal výše, čtení nám dělá zatím jen samé dobro, tudíž by byla škoda a ztráta, kdybychom v tom přestali. Takže povinné zadání je zase minimálně dvakrát do konce prázdnin sednout ke knize a číst. Zapište si zase záznamy z dílen do tabulky.
Někteří z vás máte splněny všechny úkoly z předchozích týdnů, ale někteří mi ještě pár úkolů dluží. Využijte tedy tento čas, kdy nemáte nové úkoly k dohnání starších restů.
Zároveň vypíši konzultace k češtině obecně. Budou v Teamsech v kalendáři a jsou otevřené každému, kdo bude chtít (pevně doufám, že to tam nastavím správně, držte mi palce!). Určitě s vámi budu chtít probrat testy ve Sciodatu, případně pak další záležitosti. Když už nebude žádná čeština k řešení, rád se od vás dozvím, co je u vás nového :-)
Pro opakování větných členů využijte buď svých zápisků nebo třeba youtube kanálu, který jsem vám sem dával v minulém zadání. Pro jistotu jej přidávám znovu SEM. Pro opakování vám doporučuji následující: Z právě čtené knihy si vyberte třeba jeden odstavec. Věty v tomto odstavci vám poslouží jak pro opakování skloňování a časování (určování pádů u podstatných a přídavných jmen, mluvnické katagorie u sloves a tak dále), tak pro opakování větných členů (určení větných členů v celé větě...). Takové opakování mi můžete poslat vypracované na email jako dobrovolný úkol, případně ho můžeme u zkonzultovat v Teamsech.

Hodnocení:

Za tento týden budu hodnotit dílny čtení a dále pak dobrovolný úkol (pokud se rozhodnete pro to jej zpracovat). Jinak budu čekat na vaše úkoly z minulých týdnů, které jste ještě nestihli odevzdat.

Shrnutí:
- minimálně 2x do konce prázdnin číst knihu + záznamy z těchto čtení
- DOBROVOLNÉ - opakování větných členů a skloňování (viz výše) - odevzdat na email (fotka, word...)
- POVINNÉ PRO TY, KTERÝCH SE TO TÝKÁ - dodání úkolů z minulých týdnů, které jste ještě neodevzdali

Přátelé, užijte si následující prázdniny. Je pravda, že s takovým přispáním si to nebude zas taková novinka, když si teď můžete přispat každý den. Když si správně rozvrhnete čas si však můžete užít dny, kdy nemusíte vůbec řešit školu a můžete dělat spoustu volnočasových záležitostí, které vás baví. Držte se, jedem dál! ;-)

Tom Tychtl