Paletové knihovničky

Všimli jste si poliček z palet s knihami na pavilonu B? To jsou paletové knihovničky, které vyráběli naši žáci! VEZMI SI KNÍŽKU A ZASE JI VRAŤ NEBO PŘINES NĚJAKOU JINOU, toť heslo těchto knihovniček.

PRAVIDLA PALETOVÝCH KNIHOVNIČEK

1.  Knihy jsou k dispozici všem návštěvníkům školy.

2. Knihu si můžete vypůjčit k příjemnému posezení ve škole i doma.

3. Pokud Vás nějaká kniha velmi zaujala, je možné si ji nechat a nahradit ji jinou knihou, kterou do knihovničky umístíte.

4. Zapůjčení knih je bezplatné.

5. I knihy ve veřejně přístupné knihovně si zaslouží slušné zacházení.

HISTORIE

Mini knihovnička je většinou dřevěná budka (vzhledově podobná té ptačí), která slouží jako místo ke sdílení a výměně knih. Pravidla jsou jednoduchá:

vezmi si knížku a zase ji vrať nebo přines nějakou jinou.

Tato dobrovolná iniciativa se začala formovat v roce 2009 v USA, konkrétně v Houstonu ve státě Wisconsin. Todd Bol tehdy postavil první model knihovničky na památku své matky, vášnivé čtenářky. Tento nápad si okamžitě získal věhlas a Bol vyrobil několik dalších budek. Od roku 2010 po celém světě vznikají díky knihovnám, jejich partnerům nebo lokálním nadšencům nové a nové knihovničky, snažící se šířit původní poselství, tedy zpřístupnit knihy všem vášnivým čtenářům.