Hudební výchova- k čemu a proč...?

Možná si taky tuhle otázku pokládáte.

Hudební výchova je součástí systému základního vzdělání od počátku povinné školní docházky, respektive od dob, kdy ještě vzdělávání vůbec povinné nebylo a mohli si jej dovolit jen vyvolení. Vzdělanost v tomto oboru patřila vždy k dobrým mravům, jen se v průběhu staletí měnily nároky na žáky. Ale co dnes? Je to vůbec ještě potřeba, hudebně „vychovávat“ počítačovou generaci dětí 21.století? Na začátku školního roku jsme si v některých třídách pokládali dvě zásadní otázky: První... Co by měl umět žák, který končí devátou třídu z oboru hudební výchova? A druhou, zvlášť oblíbenou.. „K čemu mu to bude?“ Dopracovali jsme se k seznamu mnoha dovedností a znalostí, které by si někteří z vás přáli načerpat za 9 let studia, a když byl hotový, začal nám rovnou odpovídat na to „k čemu..“.

Je to jednoduché : chceme být vzdělaní, mít přehled, zkrátka „vyznat se“ . Možná proto, že chceme zítra uspět v testu nebo abychom jednou zazářili ve společnosti, zaimponovali partnerovi, mohli pomáhat svým dětem...a nebo možná proto, že někteří už cítíme, že život bude pestřejší, zajímavější a bohatší, čím víc VÍME. A co je tedy naším cílem? Náplní hodin hudební výchovy jsou činnosti rytmické, pěvecké, pohybové, poslechové a je to taky to prosté UČENÍ – objevujeme a zkoumáme hudbu ze všech možných stran, učíme se jí porozumět, a proto o ní musíme nejprve hodně vědět.

A k tomuto ideálu bychom se rádi co nejvíce přiblížili :

- rozumíme notovému zápisu a umíme se v něm orientovat

- umíme reprodukovat zahraný nebo zapsaný rytmus nebo část melodie

- dokážeme improvizovat na rytmickém nebo melodickém nástroji

- umíme zapsat svůj hudební nápad

- zvládneme hru ve skupině, řídíme se gesty dirigenta

- umíme být dirigentem

- máme bohatý repertoár písní lidových i umělých

- zpíváme jednohlasně i dvojhlasně - umíme pracovat se svým hlasem, správně dýcháme, artikulujeme a intonujeme

- víme, co je jevištní pohyb a jevištní řeč

- vyznáme se v uměleckých slozích

- známe významné hudební skladatele a některá jejich díla

- některé skladby rozeznáme poslechem

- rozumíme hudebním výrazovým prostředkům a umíme s nimi pracovat ve vlastní hudební produkci

- známe mnoho hudebních nástrojů, známe jejich barvu zvuku, způsob tvoření tónu, užití a u některých i historický vývoj

- známe tance standartní, latinsko-americké, lidové, historické a některé tance „odjinud“

- umíme několik základních kroků a zvládneme zatančit ve dvojici i ve skupině

- orientujeme se na naší kulturní scéně

– víme, kde vyhledat aktuální kulturní akce

- rozeznáváme některé hudební žánry

Páni....to toho je! A ještě to není úplně všechno – v seznamu chybí přehled o hudebních formách, správná hra na jednoduché nástroje Orffova instrumentária, schopnost popsat slyšenou skladbu, umět používat základní hudební pojmy v italštině (mateřský jazyk hudby) a asi bych přišla ještě na pár dalších zajímavostí. Ale už nebudu strašit - vždyť nakonec...máme na to celých 9 let. Přála bych si, aby to byla léta radostného objevování pro všechny, jenže to je přání nerealistické, ba přímo idealistické. Ale co naplat ...já JSEM IDEALISTKA :-)

Publikována: 3.11.2011

Vytvořil(a): Karolína Čiháková

Start98 ženy

Wizards DDM P-10

Emco Cholerics

ŘEDITELSKÝ DEN

POLOLETNÍ PEDAGOGICKÝ DEN v rámci ředitelského dne

- Pedagogická rada - uzavření klasifikace za 1. pololetí - PPRŠ - Setkání hnízd - evaluace jednotlivých kapitol PPRŠ - POPR - práce v triádách - rozhovory nad důkazy učení

3.A Učíme se venku

pravidelné vyučování venku

TEREZČIN MEMORIÁL - 8. ročník

Od roku 2012 věnujeme Florbalový maraton památce Terezy Kalitové. Přihlášení hráči, žáci naší školy, jsou rozděleni do dvou týmů. Každý tým dále tvoří dvě družstva mladší a starší. Každé družstvo hodinu hraje a hodinu odpočívá.

Pedagogický den a odpoledne s Květou Krüger a s Badatelským cyklem profesního učení

Dopoledne - návštěvy v hodinách podle domluvených kritérií, individuální podpora... Odpoledne - skupinový koučink pro 6 - 16 pedagogů rozdělených do dvou skupin - spolufinancováno projektu Šablony OPVVV II - CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_064/0009211, 1.9.2018 - 31.8.2020 a projektu Pomáháme školám k úspěchu

Akce ŠD - Magická iluze

zajišťuje R. Turková

Pedagogické odpoledne

Společné ročníkové a oborové plánování, sdílení a vyhodnocování.

DVPP - Kurz KM

Centrum KM, Praha 4 Boleslavova

NÁJEM - šperkařský kurz

www.tepanakrajka.cz - Šperkařské triky a fígle - Bohdana Goliášová.

NÁJEM - UČEBNA PŘÍRODOPISU

pí. Záhorová - astrologické přednášky