Hudební výchova- k čemu a proč...?

Možná si taky tuhle otázku pokládáte.

Hudební výchova je součástí systému základního vzdělání od počátku povinné školní docházky, respektive od dob, kdy ještě vzdělávání vůbec povinné nebylo a mohli si jej dovolit jen vyvolení. Vzdělanost v tomto oboru patřila vždy k dobrým mravům, jen se v průběhu staletí měnily nároky na žáky. Ale co dnes? Je to vůbec ještě potřeba, hudebně „vychovávat“ počítačovou generaci dětí 21.století? Na začátku školního roku jsme si v některých třídách pokládali dvě zásadní otázky: První... Co by měl umět žák, který končí devátou třídu z oboru hudební výchova? A druhou, zvlášť oblíbenou.. „K čemu mu to bude?“ Dopracovali jsme se k seznamu mnoha dovedností a znalostí, které by si někteří z vás přáli načerpat za 9 let studia, a když byl hotový, začal nám rovnou odpovídat na to „k čemu..“.

Je to jednoduché : chceme být vzdělaní, mít přehled, zkrátka „vyznat se“ . Možná proto, že chceme zítra uspět v testu nebo abychom jednou zazářili ve společnosti, zaimponovali partnerovi, mohli pomáhat svým dětem...a nebo možná proto, že někteří už cítíme, že život bude pestřejší, zajímavější a bohatší, čím víc VÍME. A co je tedy naším cílem? Náplní hodin hudební výchovy jsou činnosti rytmické, pěvecké, pohybové, poslechové a je to taky to prosté UČENÍ – objevujeme a zkoumáme hudbu ze všech možných stran, učíme se jí porozumět, a proto o ní musíme nejprve hodně vědět.

A k tomuto ideálu bychom se rádi co nejvíce přiblížili :

- rozumíme notovému zápisu a umíme se v něm orientovat

- umíme reprodukovat zahraný nebo zapsaný rytmus nebo část melodie

- dokážeme improvizovat na rytmickém nebo melodickém nástroji

- umíme zapsat svůj hudební nápad

- zvládneme hru ve skupině, řídíme se gesty dirigenta

- umíme být dirigentem

- máme bohatý repertoár písní lidových i umělých

- zpíváme jednohlasně i dvojhlasně - umíme pracovat se svým hlasem, správně dýcháme, artikulujeme a intonujeme

- víme, co je jevištní pohyb a jevištní řeč

- vyznáme se v uměleckých slozích

- známe významné hudební skladatele a některá jejich díla

- některé skladby rozeznáme poslechem

- rozumíme hudebním výrazovým prostředkům a umíme s nimi pracovat ve vlastní hudební produkci

- známe mnoho hudebních nástrojů, známe jejich barvu zvuku, způsob tvoření tónu, užití a u některých i historický vývoj

- známe tance standartní, latinsko-americké, lidové, historické a některé tance „odjinud“

- umíme několik základních kroků a zvládneme zatančit ve dvojici i ve skupině

- orientujeme se na naší kulturní scéně

– víme, kde vyhledat aktuální kulturní akce

- rozeznáváme některé hudební žánry

Páni....to toho je! A ještě to není úplně všechno – v seznamu chybí přehled o hudebních formách, správná hra na jednoduché nástroje Orffova instrumentária, schopnost popsat slyšenou skladbu, umět používat základní hudební pojmy v italštině (mateřský jazyk hudby) a asi bych přišla ještě na pár dalších zajímavostí. Ale už nebudu strašit - vždyť nakonec...máme na to celých 9 let. Přála bych si, aby to byla léta radostného objevování pro všechny, jenže to je přání nerealistické, ba přímo idealistické. Ale co naplat ...já JSEM IDEALISTKA :-)

Publikována: 3.11.2011

Vytvořil(a): Karolína Čiháková

Český Florbal Kemp talentované mládeže žákyně

Recepce: A. Kopáčová

Wizards DDM praha 10 florbal zápas

Recepce:

POPRASK Prahy 4

Florbalový turnaj základních škol Prahy 4 pro chlapce 6.a7. tříd Zúčastní se vybraní sportovci. Doprovod: J.Szebinovský

3.AB - plavecký výcvik

4.B,C - Dopravní výchova

Schůzka vedení PŠÚ

Táňa Wojnarová - 727 808 463

5.BC - Dopravní výchova

AKCE ŠD - Standa a Vanda - prevence PRE

zajišťuje M. Kotrčová

Schůze spolku Patron - členů a zástupců tříd

Program jednání: 1. zápisy z třídních schůzek 2. mikulášské balíčky 3. schválení hospodaření za uplynulý školní rok 4. schválení nových grantů 5. rodičovské kavárny 6. podněty rodičů Vážení rodiče, pokud máte jakýkoliv dotaz na vedení školy, či podnět, který by měl být na schůzi projednán, zašlete jej obratem, abych případně zajistila stanovisko dotčené osoby. Děkuji a těším se na shledání Lýdie Mazurová - lydie.mazurova@seznam.cz - předseda spolku Patron

DVPP - QUIDO

Qiido Akademie vzdělávací systém pro učitele a ředitele, kteří chtějí učit a rozvíjet MiND - 4. setkání - Pracovna Ženy sro., Karlínské nám. 6, Praha 8 - Karlín

4.AD - Dopravní výchova

5.A - Dopravní výchova

Seminář Trojúhelník rodič-trenér-hráč

Určeno pro rodiče a trenéry Start98 a odbornou veřejnost Přednáší Marian Jelínek - Mentální kouč a hokejový kouč a bývalý osobní trenér Jaromíra Jágra

Florbalový turnaj pro chlapce 1. stupeň ZŠ

Turnaj Čeps Cup pořádá pro základní školy Česká Florbalová unie Vybraní žáci 1.stupně Zajišťuje: J. Szebinovský

NIDV - školení lektorů pro seminář Kultura školy - Praha a střední Čechy

Krajské pracoviště Praha a střední Čechy - Senovážné nám.

NÁJEM Ma/Ze - TEREZA

Jan Mazůrek - badatelský seminář GLOBE

Vítání občánků MÚ Kunratice

pěvecký sbor Větrník

Buď režisérem svého života – Schola Pragensis 2017

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis 2017 v Kongresovém centru Praha.

Buď režisérem svého života – Schola Pragensis 2017

KULATÝ STŮL RADNICE MČ PRAHA KUNRATICE

Plánování a součinnost na akcích v MČ Praha Kunratice v roce 2018.