Dramatická výchova

DRAMATICKÁ VÝCHOVA

V etapě základního vzdělání je DRAMATICKÁ VÝCHOVA zařazena do do vzdělávací oblasti UMĚNÍ A KULTURA.

Cíle oblasti UMĚNÍ A KULTURA:

1. Pochopit umění jako specifickéhý způsob poznání a užívání jazyka umění jako svébytného prostředku komunikace.

2. Chápat umění a kulturu v jejich vzájemné provázanosti jako neoddělitelné součásti lidské existence, k učení se prostřednictvím vlastní tvorby opírající se o subjektivně jedinečné vnímání, cítění, prožívání a představy, k rozvíjení tvůrčího potenciálu, kultivování projevů a potřeb a k utváření hierarchie hodnot.

3. Spoluvytvářet vstřícnou a podnětnou atmosféru pro tvorbu, pochopení a poznání uměleckých hodnot v širších sociálních a kulturních souvislostech, k tolerantnímu přístupu k různorodým kulturním hodnotám současnosti a minulosti i kulturním projevům a potřebám různorodých skupin, národů a národností.

4. Uvědomit si sebe samého jako svobodného jedince, k tvořivému přístupu ke světu, k možnosti aktivního překonávání životních stereotypů a k obohacování emocionálního života.

5. Zaujímat osobní účast v procesu tvorby a k chápání procesu tvorby jako způsobu nalézání a vyjadřování osobních prožitků i postojů k jevům a vztahům v mnohotvárném světě.

DRAMATICKÁ VÝCHOVA

Obsahové vymezení vyučovacího předmětu:
Dramatická výchova je zaměřena na osobnostní a sociální rozvoj jednotlivce prostřednictvím prvků a postupů dramatického umění. Předmět Dramatická výchova rozvíjí u žáků tělesné a duševní schopnosti, herní a komunikační dovednosti. Dává příležitost prozkoumávat postoje a motivace jednání vlastního, ale i fiktivních postav. Směřuje žáky k tomu, aby porozuměli rozličným způsobům mezilidské komunikace. Dále je vede k aktivní účasti na společné tvorbě a případné prezentaci. Při práci využívá základních prostředků a postupů divadelního umění. Jde o učení především přímým prožitkem a vlastní zkušeností v jednání.

Časové a organizační vymezení:

1. – 2. ročník výstupy jsou integrovány do některých předmětů

3. ročník v dotaci 0,5 hodiny týdně

4. – 5. ročník v dotaci 1 hodina týdně

6. – 8. ročník v dotaci 0,5 hodiny týdně

9. ročník blokové vyučování

V 1. – 2. ročníku je předmět vyučován proškoleným pedagogem. Vybrané metody a formy práce realizuje v různých předmětech, zejména ve Světě kolem nás, Českém jazyce, Čtení, Výtvarné a Hudební výchově. Výuka probíhá v kmenové třídě nebo ve specializované učebně, vybavené kobercem, audiovizuální technikou a dalšími pomůckami. Realizuje se také formou návštěv divadelních, filmových a jiných kulturních představení

Ve 3. – 8. ročníku je předmět vyučován aprobovaným učitelem, třída se zpravidla dělí na polovinu. Dramatická výchova je samostatným předmětem, který má podobu interní dramaticko výchovné práce, která nepočítá s jevištním tvarem, aktivity jsou určeny výhradně jejich účastníkům. Výuka probíhá ve specializované učebně, obohacením předmětu jsou návštěvy divadelních, filmových a jiných kulturních představení.Ve 4. ročníku je dramatická výchova posílena časovou dotací z předmětu Český jazyk a literatura.

V 9. ročníku je předmět vyučován blokově – návštěvy divadelních představení s následnou reflexí a rozborem shlédnutého díla.

Vazba na průřezová témata a klíčové kompetence:
V předmětu jsou kromě vlastního vzdělávacího obsahu realizována průřezová témata Osobnostní a sociální výchovy, Výchovy demokratického občana a Multikulturní výchovy. Dramatická výchova se přímo váže na klíčové kompetence komunikativní, sociální a personální a kompetence k učení.

Publikována: 7.10.2014

Naposled upravena: 8.12.2014

Vytvořil(a): Olga Králová

UBYTOVÁNÍ - 4PLAYER

Václav Buček - 776363666

4player camp

UBYTOVÁNÍ - 4PLAYER

Václav Buček - 776363666

NÁJEM AULA - PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR - KRAV MAGA

Marcel Simonides

Crokidy a Golfagarden - Emil Langer - 737 352 576

PT KUNRATICKÉ TÁBORNIČENÍ 2018 - II.

Příměstský tábor DDM-DŮM UM - "PIRÁTSKÁ VÝPRAVA"!