Chemie nás obklopuje

5.2.1.6.  ČLOVĚK A PŘÍRODA - charakteristika oblasti

Cíle:
1. Pozorovat a vnímat přírodu a její zákonitosti, popisovat je – dokázat porozumět vztahům v přírodě.
2. Pomocí objevování a objevitelství hledat souvislosti, zákonitosti … i za pomoci různých nástrojů, přístrojů.
3. Vědomě v přírodě dělat pouze to, co není v rozporu s filozofií trvale udržitelného rozvoje života. Vytvářet základ občanského postoje být „Neničitelem přírody“.
4. Pomocí dostupných informací předvídat co se stane.
5. Navrhnout postup objevování, porovnat návrh s jinými řešeními a odhadnout, zda to, co plánuji, mohu zvládnout, získat, poznat.

Specifikum oblasti:
Pro přírodovědné badatelství je dobré organizovat blokové vyučování, pokusy, projekty, exkurze. K objevování přírody využívat pobytu v přírodě, škol v přírodě, výletů, …

Oblast je členěna na předměty:
- Přírodopis
- Fyzika
- Chemie
- Zeměpis

Volitelné předměty:
- přírodovědný seminář (propojení Př, Fy, Ch) – 8. a 9. ročník
- volitelný projektový den

Nepovinná nabídka předmětů a programů:
- tematické exkurze a výpravy
- chovatelský kroužek
- aktivity Ekoparlamentu
- Projekt Globe

5.2.2.9 CHEMIE

Obsahové vymezení vyučovacího předmětu:
Chemie navazuje na učivo předmětu Svět kolem nás na prvním stupni. Tento vyučovací předmět zahrnuje vzdělávací obsah vzdělávacího oboru Chemie a část vzdělávacího obsahu vzdělávacího oboru Výchova ke zdraví. Nejčastěji používanými metodami a formami výuky jsou pozorování, demonstrační pokus, žákovské pokusy, zadané domácí badatelství, kooperativní techniky, práce s informacemi. Výuka chemie, tak jako ostatní přírodovědné předměty, významně přispívá k rozvoji poznávacích schopností žáků. Učí je získávat a upevňovat dovednosti pracovat podle pravidel bezpečné práce s chemikáliemi. Vede je k tomu, jak se mají zachovat v praktických životních situacích a v životu ohrožujících situacích. Směřuje k podchycení a rozvíjení zájmu o poznávání základních chemických pojmů a zákonitostí. Učí je hledat příčinné souvislosti a řešit problémy související s ohrožením přírody a její biologické rovnováhy.

Časové a organizační vymezení:
Předmět je vyučován v 8. a 9. ročníku v časové dotaci 2 hodiny týdně. Chemie se vyučuje v odborné učebně, hodiny se nedělí, pouze v případě laboratorních prací se pracuje obvykle s polovinou třídy. Pro vyučování se dále využívá i učebna výpočetní techniky. Podle možností se několikrát v roce organizují různé typy exkurzí.

Vazba na průřezová témata a klíčové kompetence:
Chemie je předmět, na kterém se dobře realizují průřezová témata Environmentální výchovy, Osobnostní a sociální výchovy a Výchovy demokratického občana. Převládajícími klíčovými kompetencemi jsou dovednosti kompetencí řešit problém, učit se a spolupracovat.

Publikována: 18.4.2011

Vytvořil(a): Vít Beran

Učitel naživo - exkurze - návštěva studentů

Nataša Mazáčová - Tým praxí

Akce Klubíku - Dílnička pro MŠ

akci zajišťuje D. Černá a někteří žáci 4.tříd

Rodičovská kavárna na téma Děti online … Děti v digitálním světě

Interaktivní seminář s diskuzí nad konkrétními problémy, se kterými se dnešní rodiče v digitální době setkávají při výchově svých dětí. Seminář nabízí pohled na úskalí výchovy digitálních dětí a povzbudí rodiče v jejich rodičovských kompetencích.

2.A Jóga pro děti

cvičení, relaxace, soustředění se

Pedagogické odpoledne

Společné ročníkové a oborové plánování, sdílení a vyhodnocování.

NÁJEM - DĚTI ZPÍVAJÍ A TANČÍ

Štěpánka Morcová - 722 604 929