Zajímavé odkazy

PLAY AND LEARN ENGLISH WITH FUN

We offer a rich variety of grammar games according to grammar topics. There are grammar games like : Snakes and Ladders grammar games, Basketall, Football, Hangman, Wheel of Fortune, TV Games and more to help practice grammar.

Starfall.com opened in September of 2002 as a free public service to teach children to read with phonics. Our systematic phonics approach, in conjunction with phonemic awareness practice, is perfect for preschool, kindergarten, first grade, second grade, special education, homeschool, and English language development (ELD, ELL, ESL). Starfall is an educational alternative to other entertainment choices for children.

Welcome to LearnEnglish Kids! Lots of games, songs, stories and activities for children - you can have fun and learn English too! You can search for your favourites, or have a look at the new Explore section and find out where everything is.

www.englishclassroom.net

This web site has been created as part of a project using NGFL funding. It has been specifically designed by teachers, to help teachers and students access curriculum information and ideas, to support learning.
www.helpforenglish.cz
Na těchto webových stránkách budete zdarma nacházet vše, co student angličtiny pro svůj život potřebuje, tedy rady, jak se učit, výukové materiály, testy, recenze knih apod. Příspěvky jsou převážně tvořeny zkušenými učiteli a lektory angličtiny. Věříme, že na nich najdete inspiraci a hlavně pomoc ve studiu tohoto jazyka. Angličtina s námi bude snadná.
www.manythings.org
www.ManyThings.org is not a commercial web site for promoting our textbook. However, there is a textbook support section on this web site.
Number one for English language teachers
 websites for teachers
portál na podporu interaktivní výuky

Vítám Vás na stránkách,
které si dávají za cíl pomoc v učení dětem se specifickými poruchami učení především v oblasti jazyků.

Resources for teachers of young learners.  All of the resources are designed to be versatile and useful in many K-6 classrooms. I have free flashcards, worksheets and handouts  to match, phonics worksheets, ESL games, an international project exchange library, printable certificates, stickers to print and activities all ready for printing.
Free ESL worksheets made by teachers for teachers

Do vyhledávače zadejte: gogo learning english nebo muzzy in gondonland nebo windows on britain nebo jakékoli téma, které Vaše děti právě ve škole probírají
Pro rodiče:
Další odkazy:

Publikována: 7.10.2012

Naposled upravena: 2.10.2016

Vytvořil(a): Petra Wernischová

TÝDEN ZEMĚ - ŠKOLNÍ PROJEKT

program jednotlivých tříd dle pokynů třídních učitelů a rozvrhu v ŠkoleOnLine

DEN ZEMĚ - MOBILNÍ PLANETÁRIUM

1.VH - 4.A 2.VH - 4.B 3.VH - 5.B 4.VH - 4.D

Stáž účastníků studia KOORDINÁTOR ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU - Karlovarský kraj

Představení školy, nahlédnutí do vyučování, seznámení se ŠVP a jeho inovací, reflexe návštěvy.

TÝDEN ZEMĚ - ŠKOLNÍ PROJEKT

program jednotlivých tříd dle pokynů třídních učitelů a rozvrhu v ŠkoleOnLine