2. zážitkový oborový den - Oživlá historie

2. zážitkový den jsme věnovali válečnictví se vším všudy. V úvodu jsme pracovali s opravenými a ohodnocenými ohlédnutími za 1. oborovým dnem. Proběhla upozornění na časté chyby, prošly se pro žáky problémové části kritérií, padla doporučení učitelů, zazněla nabídka možnosti poslat ohlédnutí učiteli předem na kontrolu s následně poslanou zpětnou vazbou.

V následujícím programu se žáci seznámili s chladnými zbraněmi od pravěku (sekeromlat) až po baroko (kord, rapír), na vlastní oči viděli pušku Mauser, oblíbenou zbraň německých horských myslivců z 2. světové války. Poznali ale také výstroj válečníků (brnění, pláště, opasky, obuv, ešus na jídlo, polní láhev…) a sami si mohli s chladnými zbraněmi ve svých rukou některé způsoby boje a obrany vyzkoušet. Žáci tak na vlastní kůži poznali obrannou funkčnost štítu proti úderu palcátem či důležitost zvoncové záštity u kordu a nakonec i nutnost mít v ruce kromě kordu i dýku, aby zadržela, případně zlomila čepel protivníkova kordu. Obohatily nás také zajímavé názvy zbraní či výstroje = např. varkoč – bojová suknice, katzbalger – meč žoldnéřů, lancknechtů či morgenstern – úderná zbraň („v překladu ranní hvězda“). Na vše dohlíželi, odpovídali na otázky a rádi ukázali přítomní nadšenci, kteří zbraně a výstroj přinesli.

Výklad a názorné ukázky boje s chladnými zbraněmi doplnilo i názorné ztvárnění námluv pravěkého člověka, který pomocí sekeromlatu ženu svých snů přesvědčil, aby s ním odešla do jeho jeskyně. Pravěkou ženu si s chutí zahrála paní učitelka Matoušová.

Jako možná inspirace, jak lze living history prožívat a bavit se, posloužilo představení činnosti vojensko-historického klubu Enzian, který se zabývá badatelskou a sběratelskou činností zaměřenou konkrétně na horské myslivce německého Wehrmachtu.

Nakonec dostali žáci prostor, aby sami či sdileně se spolužáky zaznamenali do rozdaného formuláře získané informace, postřehy, dojmy a názory, které využijí při vypracování ohlédnutí za 2. zážitkovým oborovým dnem. 

Fotogalerie

Publikována: 1.12.2018

Vytvořil(a): Michal Střítezský

Kalendář akcí
So
25.5.
NÁJEM - šperkařský kurz
08:30 - 16:30

www.tvurcivpraxi.cz - Šperkařské triky a fígle - Bohdana Goliášová.


Ne
26.5.
NÁJEM - šperkařský kurz
08:30 - 16:30

www.tvurcivpraxi.cz - Šperkařské triky a fígle - Bohdana Goliášová.


Po
27.5.
3.A Učíme se venku
08:55 - 11:40

pravidelné vyučování venku

Seminář ve škole - Centra vzdělávání pro udržitelnou budoucnost
14:00 - 16:00

Určeno pro učitele Fy, Ch, SP, SKN, informatika a vedoucí kroužků ... Práce s Lego mindstorms, základy sestavování a programování Lego robotů a inspirace do pracovních činností a ICT z projektu Globe ZŠ Jesenice. Seminář bude mít krátký úvod a navazující interaktivní program. Budeme skládat, bádat a možná si i hrát.