1. oborový den = Lány

V úterý 17. 10. 2017 ráno (v 8:00 h) se sešlo na recepci školy 10 žáků a 2 oboroví učitelé Mgr. Bc. Michal Střítezský a Bc. Kateřina Matoušová. Cílem jejich cesty bylo odpočinkové sídlo našich prezidentů - Lány. Po informacích o způsobu dopravy, trase a po poučení o pravidlech bezpečného a slušného chování jsme vyrazili směr nádraží Praha-Bubny.

            Na nádraží nás trochu překvapila končící slepá kolej, ale pak nás uklidnil čekající cestující s informací, že vlak přijede z Rakovníka a pak se vrací zpátky. Cesta do Stochova utekla velmi rychle. Z nádraží nás čekaly necelé 2 km do Lán. Cestu nám trochu znepříjemnilo nelibé místní povětří, ještěže jsme měli opravdu luxusní počasí. Na začátku Lán nás přivítaly za plotem se pasoucí lamy. Muzeum T. G. Masaryka se nacházelo kousek od ohrad „ jihoamerických velbloudů“. Při čekání na program v muzeu zbyl čas na svačinu a slunění se. Z brány sídla prezidentů jsme zahlédli vyjíždět blikající vládní limuzíny.

            Pak už následoval zhruba hodinový program v muzeu. Ochotná a velmi fundovaná průvodkyně nám sdělila nejen mnoho známých informací o Tomáši Garrigue Masarykovi a jeho rodině, ale přidala i spoustu zajímavostí. Dozvěděli jsme se například, že oblíbeným jídlem našeho 1. Prezidenta byly švestkové knedlíky z bramborového těsta sypané mákem, že rád sledoval filmy a dvakrát týdně v Lánech pořádal jejich promítání, při kterém mu děli společnost zaměstnanci sídla nebo lánská inteligence. Jako nejméně známého potomka T. G. Masaryka nám paní průvodkyně představila Herberta, který zemřel ve 35 letech na tyfus, ale jako jediný zajistil svými potomky pokračování rodové větve. Dotkli jsme se také zapojení T. G. Masaryka do hilsneriády, procesu s Leopoldem Hilsnerem, který údajně zavraždil mladou dívku Anežku Hrůzovou (Od průvodkyně jsme zaslechli, že skutečným viníkem mohl být Anežčin bratr Jan a motivem vraždy pak hádka o peníze.). Masaryk psal na obhajobu židovského mladíka články do novin a v tehdejší společnosti prolezlé antisemitismem, to jemu a jeho rodině nepřineslo nic dobrého.

            Zpáteční cestu jsme absolvovali autobusy přes Kladno na stanici Praha-Veleslavín. Trochu jsme bloudili na Kladně, když jsme hledali zastávku, odkud jezdí autobus na Prahu – zkrátka Kladno, to je to město…!

Fotogalerie

Publikována: 22.10.2017

Vytvořil(a): Michal Střítezský

Kalendář akcí

Ne
21.1.
Start98 Praha- Kunratice Přípravky
09:00 - 14:00

Recepce: Rybenská

Start98 Praha- Kunratice Muži B zápas Divize
14:30 - 16:30

Recepce: Rybenská

DVPP - Koučinkakademie
15:30 - 17:45

Země koučů - Libchavy

DDM Praha 10 Wizards Ženy zápas 1.liga
17:00 - 20:00

Recepce: Rybenská


Po
22.1.
DVPP - Koučinkakademie
07:10 - 17:45

Země koučů - Libchavy

Konverzační soutěž v Aj
08:55 - 12:35

školní kolo 6.-9. ročníku

7.AB - Prevence - Dospívání
11:50 - 13:30

zajišťuje K. Círová - program dle pokynů


Út
23.1.
Návštěva pedagogů ze školy z Kypru
08:00 - 16:15

Erasmus+KS1 program for job shadowing - Kyperounta Primary School in the Troodos region of Cyprus Our school is one of the leading primary schools in Cyprus concerning tablet integration in education: - https://mobileclassroomskyperountadimotiko.wordpress.com - http://www.kyperountaschool.education/moodle/ - http://dim-kyperounta-lem.schools.ac.cy/


St
24.1.
ŠPANĚLSKÝ DEN - celoškolní projekt Asociace školních jiídelen, SZÚ Praha, ŠJ při ZŠ Kunratice a ZŠ Kunratice
08:00 - 11:40

Co již o Španělsku víme a co se chceme ještě dozvědět? Na dopolední projektový den ve škole naváže španělský oběd ve školní jídelně.

TEREZČIN MEMORIÁL - 7. ročník florbalového maratonu
08:00 - 20:00

- přihlášení zájemci

Návštěva pedagogů ze školy z Kypru
08:00 - 16:15

Erasmus+KS1 program for job shadowing - Kyperounta Primary School in the Troodos region of Cyprus Our school is one of the leading primary schools in Cyprus concerning tablet integration in education: - https://mobileclassroomskyperountadimotiko.wordpress.com - http://www.kyperountaschool.education/moodle/ - http://dim-kyperounta-lem.schools.ac.cy/


Čt
25.1.
Kunratická jahoda
10:00 - 13:30

Třídní schůzky + období triád na II. stupni (reflektivní)
17:00 - 19:30

- začátky: od 17:30 hodin – I. stupeň a od 18:15 hodin – II. stupeň

ŠKOLSKÁ RADA
19:15 - 20:15

- jednání probíhá po volbách do ŠR ve škole26.1.
Kunratická jahůdka
10:00 - 12:35

3.- 5. ročníky

Volba prezidenta republiky - II. kolo
11:30 - 23:59

Příprava učeben od 11:30 hodin - pavilon A přízemí.


So
27.1.
Volba prezidenta republiky - II. kolo

Příprava učeben od 11:30 hodin - pavilon A přízemí.

BK Kunratice turnaj mládeže
08:00 - 18:00

Recepce: Szebinovský Jun.