Vánoční nabídka - školní expedice do Banátu

Dobrý den / Buna ziua

Základní škola Kunratice a banat-dovolena.cz pro Vás připravili unikátní dobrodružnou výpravu pro žáky sedmých, osmých a devátých tříd na kterou jen tak nezapomenete. V dobrém..:) Expedice nás zavede do unikátního prostředí českých vesnic, kde je stále zachována česká kultura a řeč, kterou si naši krajané do Rumunska přenesli na počátku 19. století. Video pro lepši představu najdete ZDE nebo ZDE

EXPEDICE BANÁT

určeno pro žáky sedmých, osmých a devátých tříd

ZŠ Kunratice a dovolená – banát.cz pro vás zorganizovali školní expedici do rumunského Banátu, na kterou žáci jen tak nezapomenou. V dobrém..:) Expedice nás zavede do unikátního prostředí českých vesnic, kde je stále zachována česká kultura a řeč, kterou si naši krajané do Rumunska přenesli na počátku 19. století.

Termín: 17. 5. – 26. 5. 2019

číslo výjezdu: 201910

Cena: 7000 – 7500 Kč (dle počtu přihlášených)

Pánové z Banátu tvrdí (na základě desitileté zkušenosti), že dětem sice nezaručí, že se během expedice naučí skvěle rumunsky, ale mohou garantovat následující:

• spaní ve stanech - studenti si zdokonalí techniku skládání a rozdělávání stanů suchých i mokrých (většinou suchých)
  • polopenze od krajanů - vaří krajanky ze surovin z chlévů a zahrádky - staročesko- rumunská kuchyně
  • táboráky - rozdělání ohně a sezení u něj za zpěvu a hraní na kytaru
  • trasy okolo 15 km - na programu a kilometráži se dohodneme, ale chodí se a je to hezký.
  • krajané - krajané žijí v šesti ryze českých vesnicích od roku 1826. V současné době dochází k odlivu obyvatel, lepší jet tedy dříve než později
  • národní parky - jsme v národních parcích Železná vrata a Nera a navíc poblíž dunajských soutěsek - nejhlubší (82m) a nejužší (150m) místo na spodním toku Dunaje!
  • největší přehrada na Dunaji - přehrada se táhne okolo českých vesnic v délce 120 km, z kopců je na ni nádherný pohled.
  • putování na lehko - batohy vozíme, chodí se "na lehko" - Chtějí-li si studenti vyzkoušet chodit "na těžko" nebráníme jim.
  • zkušené průvodce - to jsme my, zprvu jsme bloudili, teď už je to dobrý :)
  • jazyk - krajané mluví staročeštinou, kterou si přinesli v letech kolonizace (1826). Do ní pak implementují rumunská slova pro nové věci typu (el.proud, počítač, .. )
  • Doprava autobusem

Program:

Přesný expediční program je hodně závislý na počasí a na složení expedice, nicménětoto jsou místa, kam nás naše kroky mohou zavést:

1. Banát: Putování českými vesnicemi: Eibenthal, Bigar, Rovensko, Gernik, Svatá Helena. Spaní ve stanech nebo u krajanů s polopenzí od našich krajanů.
  2. Pohoří Tarcu: tři dny a 2 noci v pohoří Tarcu. Výstup na jeho nejvyšší horu Vf. Tarcu 2190 m.n.m. Spaní v kempu Cuntu 1450 m.n.m. (na obrázku). Výstup na lehko.
  3. Kras Apuseni: tři dny a dvě noci v krasové oblasti Apuseni. Největší skalní brána v Evropě - Cetăţile Ponorului a divoká soutěska řeky Galbeny.
  4. Dunajská soutěska: proplutí dunajskou soutěskou, průchod monumentální jeskyní Ponicova a vyhlídky nad soutěskou.
  5. Údolí řeky Nery: Divoké skalnaté údolí má většinou charakter kaňonu, jehož stěny jsou místy vysoké 600 m. Dvoudenní přechod.
  6. Pohoří Vulcan, Oslea: Dva až tři dny a noci v pohořích Vulcan, Oslea nebo Retezat. Přechod pohoří Vulcan, výstup na Osleu 1 953 m.n.m (na obrázku) a Piatra Iorgovanului 2 014 m.n.m.

V připadě dotazů pište na martin.suchanek@zskunratice.cz, pro snadnější komunikaci dejte do předmětu BANAT2019. Děkujeme a těšíme, že se společně podíváme do míst, kde je staročeština živým jazykem a kde se stále orá za pomocí zvířecí síly. Probuďte v sobě dobrodruha a touhu po poznání, zkrátka přidejte se k nám na cestu do minulosti. Video pro lepši představu najdete ZDE nebo ZDE. Přihláška je ke stažení pod textem.

Za tým organizátorů Martin Suchánek

Přiložené soubory:

Příspěvek

Publikován: 20.12.2018

Naposled upraven: 23.12.2018

Vytvořil(a): Martin Suchánek

Start98 ženy

Wizards DDM P-10

Emco Cholerics

ŘEDITELSKÝ DEN

POLOLETNÍ PEDAGOGICKÝ DEN v rámci ředitelského dne

- Pedagogická rada - uzavření klasifikace za 1. pololetí - PPRŠ - Setkání hnízd - evaluace jednotlivých kapitol PPRŠ - POPR - práce v triádách - rozhovory nad důkazy učení

3.A Učíme se venku

pravidelné vyučování venku

TEREZČIN MEMORIÁL - 8. ročník

Od roku 2012 věnujeme Florbalový maraton památce Terezy Kalitové. Přihlášení hráči, žáci naší školy, jsou rozděleni do dvou týmů. Každý tým dále tvoří dvě družstva mladší a starší. Každé družstvo hodinu hraje a hodinu odpočívá.

Pedagogický den a odpoledne s Květou Krüger a s Badatelským cyklem profesního učení

Dopoledne - návštěvy v hodinách podle domluvených kritérií, individuální podpora... Odpoledne - skupinový koučink pro 6 - 16 pedagogů rozdělených do dvou skupin - spolufinancováno projektu Šablony OPVVV II - CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_064/0009211, 1.9.2018 - 31.8.2020 a projektu Pomáháme školám k úspěchu

Akce ŠD - Magická iluze

zajišťuje R. Turková

Pedagogické odpoledne

Společné ročníkové a oborové plánování, sdílení a vyhodnocování.

DVPP - Kurz KM

Centrum KM, Praha 4 Boleslavova

NÁJEM - šperkařský kurz

www.tepanakrajka.cz - Šperkařské triky a fígle - Bohdana Goliášová.

NÁJEM - UČEBNA PŘÍRODOPISU

pí. Záhorová - astrologické přednášky